Projekt pomůže klientům kroměřížského Azylového domu pro muže
Kroměříž - Snížit míru izolace a sociálního vyloučení osob v obtížné životní situaci, takový je hlavní cíl dvou významných projektů, které počínaje letošním rokem začal zavádět do praxe Azylový dům pro muže v Kroměříži. První projekt by měl jeho klientům pomoci s orientací v základních sociálních a pracovních otázkách a usnadnit jejich návrat do společnosti a na trh práce. Druhý projekt doplňuje ten první a měl by být díky němu zajištěn individuální přístup ke klientům, a to prostřednictvím odborně proškoleného personálu.
„Klienti, kterými jsou především dospělí muži bez domova a osoby dlouhodobě nezaměstnané, by se měli seznámit se základními pracovními návyky, naučit se, jak jednat s úřady, jak postupovat při hledání zaměstnání a další praktické dovednosti,“ vysvětlil ředitel Azylového domu pro muže Karel Malenovský. Podle něj by měli obyvatelé tohoto zařízení rozvíjet znalosti a dovednosti zejména prostřednictvím vzdělávacích a pracovně motivačních aktivit. „Jsou tu lidé, kteří z jakýchkoliv důvodů nejsou v evidenci úřadu práce. Tam sice nechodí, ale k nám do azylového domu se chodit naučili a nejen díky tomu jim můžeme v mnoha směrech poradit a pomoci,“ míní ředitel, podle něhož přímo v prostorách Azylového domu vznikne v rámci projektu nízkoprahové poradenské centrum, jehož cílem bude podpora přístupu klientů k informacím a službám, zabezpečení jejich orientace v sociální a pracovní problematice a také by mělo pomoci s navazováním kontaktů užitečných pro řešení složitých životních situací. Projekt také pamatuje na praktické uplatnění získaných dovedností. Díky spolupráci s takovými partnery, jako jsou Kroměřížské technické služby či Správa majetku Města Kroměříže, se mohou klienti azylového domu přímo v praxi seznámit se základními pracovními návyky, které jsou pro ně mnohdy úplně cizí. „Myslíme si, že je to skutečně dobrá forma, jak je naučit chodit do práce,“ poznamenal Malenovský s tím, že jedním z dalších partnerů je i Probační a mediační služba, takže projekt myslí i na lidi, kteří se vracejí do společnosti z výkonu trestu.
Zatímco první projekt, financovaný z Evropského sociálního fondu, státního rozpočtu ČR a rozpočtu Zlínského kraje, je zaměřen na rozvoj znalostí a zkušeností klientů, projekt druhý usiluje spíše o zlepšení vnitřního chodu Azylového domu. „Jde zejména o zajištění sociálních služeb v Azylovém domě tak, aby vyhovovaly standardům nové legislativy. V zařízení by měla vzniknout nová pracovní místa, obsazená kvalifikovanými pracovníky, kteří se budou moci klientům individuálně věnovat,“ vysvětlila projektová manažerka kroměřížské radnice Jana Pošvancová, podle níž je druhý projekt financován z Operačního programu Rozvoje lidských zdrojů Evropského sociálního fondu.
„Cílovou skupinou projektu je nejsložitější klientela ve městě a zdejší azylový dům má s těmito lidmi dobré zkušenosti. Spousta z nich se nedostala do situace vlastní vinou, ale spíš shodou řady nepříznivých životních okolností. Stojí za to podat jim pomocnou ruku. Jsme rádi, že v Kroměříži takové zařízení máme a že je aktivní i při získávání zdrojů z Evropské unie. Budeme se snažit aby, byl projekt úspěšný,“ poznamenala místostarostka Olga Sehnalová s tím, že klient bez domova, který se do projektu aktivně zapojí, by mohl mít například usnadněn i přístup k získání městského sociálního bytu.