Radní uložili úředníkům zpracovat studii pro umístění novostavby bazénu
Kroměříž pokračuje v přípravách na stavbu nového či rekonstrukci stávajícího plaveckého bazénu. Rada města uložila odboru regionálního rozvoje zajistit zpracování několika důležitých dokumentů. „Tyto podklady poslouží k rozhodnutí, zda bazén opravit, nebo zda postavit bazén nový. Osobně jsem pro stavbu nového plaveckého bazénu,“ uvedl místostarosta Vratislav Krejčíř, kterého radní pověřili koordinací přípravných prací.
Odbor regionálního rozvoje zajistí zpracování územní studie pro umístění a také vypracování studie novostavby plaveckého bazénu i aktualizaci – vypracování rozpočtových nákladů na rekonstrukci současného bazénu, podle rozpočtu ve dříve zpracované studii na rekonstrukci bazénu stojícího v Obvodové ulici.
Projektová dokumentace na stávající plavecký bazén nazvaná Kryté lázně Kroměříž byla vytvořena v roce 1973. Stavební povolení bylo vydáno v roce 1974, povolení k užívání v roce 1986. Pětadvacetimetrový plavecký bazén byl hluboký čtyři metry a u něj stála skokanská věž, která byla pro špatný technický stav v roce 2004 odstraněna.
V letech 2005 a 2006 byla vypracována dokumentace na rekonstrukci bazénu, podle které byla například opravena kotelna či vyměněna prosklená fasáda bazénových hal. Velká část projektu nebyla realizována. V roce 2016 vznikla studie Modernizace, rekonstrukce a přestavba plaveckého bazénu v Kroměříži, jejíž rozpočet se nyní bude aktualizovat. Ke studii měli řadu připomínek a požadavků zástupci spolku Plavecké sporty Kroměříž. Autor některé z nich do studie zapracoval a v roce 2019 vytvořil revizní dodatek studie.
Bazén je v nevyhovujícím stavu. „Neodpovídá moderním zařízením tohoto typu. Oprava staré budovy by byla příliš nákladná. Jako vhodnější se mi proto jeví postavit nový plavecký bazén. Uvidíme, co vyplyne z podkladů, které necháváme zpracovat. Na jejich základě vedení města a zastupitelé rozhodnou o dalším postupu,“ dodal Krejčíř. Dalším přínosem stavby nového bazénu by bylo to, že by ho město stavělo za provozu stávajícího bazénu. Nebylo by tak nutné hledat nový bazén pro plavání školáků, sportovců ani veřejnosti.
Vedení města v uplynulých měsících navštívilo několik staveb krytých bazénů na Moravě. „Hledáme společně nejlepší možné řešení, tedy bazén s co nejširší nabídkou služeb pro občany, jehož provoz bude zároveň pro město finančně přijatelný,“ doplnil Krejčíř. Město podle něj nebude stavět obrovské akvacentrum. V krytém bazénu by ale neměly chybět atrakce pro děti, jako jsou různé vodní prvky či skluzavky, počítá se také s wellness včetně sauny a s dostatečným počtem plaveckých drah vhodných pro sportovce i školní výuku.