Radní vybrali zhotovitele nového územního plánu Kroměříže
Nový územní plán Kroměříže vypracuje společnost GGM architektů Ivana Gogoláka z Prahy, Lukáše Grasseho z Olomouce a Petra Malého z Křelova – Břuchotína na Olomoucku. Rozhodli o tom městští radní. Vítěz nabídl cenu 4,3 milionu korun bez DPH. „Po dlouhých peripetiích jsme konečně mohli schválit zpracovatele územního plánu, za což jsem opravdu rád,“ uvedl starosta Jaroslav Němec (nezávislý).
Komise vybírala ze dvou účastníků veřejné soutěže. Ze 70 procent rozhodovala kvalita návrhu, respektive pořadí v předchozí soutěži o návrh, nabídnutá cena měla při rozhodování váhu 30 procent. Na druhém místě skončilo sdružení Kyselka-Řihák architekti. Podle smlouvy bude vítěz pracovat postupně po čtyřech etapách a průběžně bude výsledky své práce odevzdávat. Konečný termín dokončení je 30. září 2022. „Nový územní plán se vypořádá i s požadavky občanů a firem na změnu územního plánu, kterých je nyní zhruba 90. Vyřešení jejich situace považuji za velmi důležité,“ doplnil místostarosta Pavel Motyčka (KDU-ČSL).
Územní plán je základní koncepční dokument města. Mimo jiné říká, kde se smí stavět, případně co a za jakých podmínek, kde třeba lze stavět byty a kde průmyslové objekty. Stanovuje ale například i podmínky pro už postavené stavby a navrhuje v krajině místa pro ochranu rostlin a živočichů. Územní plán tak vytváří podmínky pro rozvoj města. Jeho tvorba trvá zhruba tři roky. Územní plán je pro majitele pozemku prvním, s čím musí uvést do souladu svůj záměr. Předchází tak územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení.
Zastupitelstvo schválilo pořízení nového územního plánu už v březnu roku 2011. V minulém volebním období se podle Motyčky však už nic dalšího neudělalo. Stávající koalice schválila zadání územního plánu v září 2015, radní pak v únoru roku 2016 schválili veřejnou zakázku na realizaci územního plánu. V dubnu 2016 ale zakázku zrušili, neboť žádná nabídka nevyhověla požadavkům. Rada tak v červenci téhož roku vyhlásila soutěž o návrh územního plánu.
V prosinci 2016 porota anonymně určila pořadí tří soutěžících, které poté schválili radní. Prvním dvěma udělili cenu, návrh společnosti ARCHTEAM územní plánování získal odměnu. O zakázce město chtělo jednat s oceněnými účastníky soutěže. ARCHTEAM územní plánování však podal námitky proti rozhodnutí a poté i podnět na zahájení správního řízení k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
Na základě rozhodnutí ÚOHS město své rozhodnutí zrušilo. Loni v červenci ale radní schválili stejné pořadí soutěžících jako v prosinci 2016. ARCHTEAM územní plánování však podal námitky a podnět k ÚOHS znovu a úřad následně vydal rozhodnutí o zrušení soutěže. Město však proti jeho rozhodnutí podalo rozklad, na jehož základě ale předseda ÚOHS na konci ledna 2018 rozhodnutí svého úřadu zrušil a vrátil mu věc k novému projednání.
ÚOHS poté správní řízení zastavil a také zrušil dříve vydané předběžné opatření, které městu zakazovalo činit jakékoliv kroky ve veřejné soutěži o návrh územního plánu. Radnice tak mohla jednat s účastníky soutěže, kteří skončili na prvním a druhém místě a vybrat zhotovitele územního plánu. Město ho podle novely stavebního zákona musí mít do 1. ledna 2023.