Radnice hledá způsob, jak vyřešit problémy s vodou v bývalé cihelně
Kroměříž - Obyvatelé kroměřížské místí části Vážany s obavami sledují zvýšenou hladinu vody v prostoru hliniště zdejší cihelny. Upozorňují zejména na kontakt vody s patou bývalé městské skládky a bojí se, že v případě narušení izolace skládky by mohl dojít k ekologické havárii. V posledních týdnech voda v hliništi změnila barvu a ve městě se dokonce začaly objevovat informace o tom, že skládka je narušena. Odbor životního prostředí kroměřížské radnice, který lokalitu dlouhodobě sleduje, však občany uklidňuje: k žádnému ohrožení skládky a tedy i životního prostředí nedošlo. A přestože voda barvu skutečně změnila, souvisí to s teplejším počasím a běžnými biologickými procesy ve vodě.
Podle Petra Vodáka z vodoprávního úřadu radnice by sesunutí hráze skládky vypadalo jinak. „Sesuv by byl doprovázený viditelným natržením a obsah skládky by se někde musel objevit, k čemuž evidentně nedošlo. Teoreticky by mohlo dojít ve folii k nějaké drobné trhlině, ale i to bedlivě zkoumáme a i kdyby, uměli bychom takový problém jednoduše vyřešit,“ vysvětlil Petr Vodák.
Dosavadní měření a rozbory obsahu výluhových vod v jímce neprokázaly žádné nadlimitní překročení těžkých kovů nebo jiných cizorodých látek. „Nic jiného než rozkládající se biologický materiál běžně obsažený ve vodě doposud prokázáno nebylo. Pro jistotu jsme ale nechali pomocí specialistů ze společnosti Vodovody a kanalizace v úterý 17. května odebrat z vodní ploch aktuální vzorky, které budou k dispozici během příštího týdne. Kromě tohopokračujeme dál v pravidelném monitoringu, který byl nařízen pro jímku povrchových a výluhových vod, ovšem vzhledem ke zvýšené hladině již budeme vzorky porovnávat nikoliv s normami na kanalizační řad a sanaci prostředí, ale s limity stanovenými pro čisté povrchové vody,“ poznamenal Vodák.
Vzhledem ke stoupající hladině vody je však třeba zajistit definitivní řešení celého problému. Původně navrhovaným řešením bylo čerpání vody, které bylo nařízeno majiteli těžebního prostoru, firmě Ecodump podnikatele Igora Mesenského, s tím, že město se má na čerpání podílet úhradou nákladů. Město ale má za to, že náklady na čerpání, které ročně dosahují částky 300 tisíc korun, by měly být mezi město a podnikatele rozděleny v poměru, který odpovídá plochám, z nichž voda do hliniště stéká, tedy z jedné třetiny z pozemků města a ze dvou třetin z pozemků podnikatele. Kvůli vysokým nákladům a tomu, že nebyla uzavřena smlouva, podle níž by se na čerpání podílel i majitel těžebního prostoru, tedy bylo čerpání zastaveno a voda začala stoupat. „Nikdy nekončící a nákladné čerpání ani není řešením. Naopak, v lokalitě se přirozeně rozvíjí vodní ekosystém a pokud bude okolí, zejména zmíněná skládka, bezpečně zajištěno, může voda klidně stoupat,“ upozornil Petr Vodák.
Právě proto, aby se problematika definitivně vyřešila a ochrana skládky ještě znásobila, navrhuje radnice řešení, které by nahradilo nařízené čerpání, v podobě jílového valu. Ten by ještě jednou oddělil dnes zaizolované čelo skládky od vodní plochy. „Val se právě projektuje a není to zase tak složitý projekt, aby se nedal během letošního roku realizovat. Podle předběžných jednání s Obvodním báňským úřadem v Ostravě, do jehož kompetencí těžební jáma spadá, nebude problém takové řešení schválit. I zde ale platí, že veškeré kroky můžeme učinit jen po dohodě a vzájemné spolupráci s majitelem pozemků,“ dodal Vodák.