Radnice neziskový sektor podporuje milionovými částkami
Není žádným tajemstvím, že se město Kroměříž již delší dobu potýká s nedostatkem finančních prostředků. Radnice se snaží šetřit ve všech oblastech a výjimkou není ani městský dotační systém, který byl v minulosti k neziskovým organizacím až nebývale štědrý. Dnes je vyčleněno k rozdělení peněz méně, což se řadě organizací nelíbí. Přes to všechno radnice pro letošní rok ze svého rozpočtu na rozdělení v dotačním systému vyčlenila 5 milionů 200 tisíc korun a každý občan by se měl objektivně zamyslet nad tím, zda je tato suma malá, či nikoliv.
Pro představu, kolik peněz město vkládá do jednotlivých oblastí neziskové činnosti, poslouží příklad za rok 2010, kdy se na dotacích rozdělilo 6,5 milionu korun. Sportovní komise rozdělila 3 miliony 250 tisíc korun, zdravotní a sociální komise 2 miliony 715 tisíc korun, kulturní komise 442 tisíce korun, komise pro cestovní ruch 112 tisíc korun, komise pro životní prostředí 12 tisíc korun a komise pro výchovu 33 tisíc korun. Poměr přidělených dotací do jednotlivých oblastí je však třeba porovnat i s počtem žádostí. Nejpočetnější skupinou žadatelů byly v roce 2010 sportovní organizace (89), spolky zabývající se kulturou žádaly v 37 případech, zdravotně a sociálně zaměřené organizace poslaly 38 žádostí (oblast výchovy 10 žádostí, životní prostředí 6 žádostí, cestovní ruch 5 žádostí).
Vedle poskytování dotací město podporuje jednotlivé oblasti také dalšími, neméně nákladnými způsoby. Například na provoz kina Nadsklepí, které je nedílnou součástí kulturního vyžití ve městě, v roce 2010 přispěla částkou 85 tisíc korun a na úhradu energií tohoto zařízení uvolnila 1 milion 120 tisíc korun. Provoz Domu kultury v témže roce přišel město na 9 milionů. A zkrátka nepřicházejí ani sportovní organizace. Například zimní stadion a plavecký bazén dostávají od města na provoz dohromady celkem 9 milionů korun.
A ani to není vše. Ve svém rozpočtu má město i položku vyčleněnou na spoluúčast radnice na nejrůznějších akcích. Loni to bylo 290 tisíc korun, přičemž nerozděleno zůstalo asi jen 35 tisíc korun. Z uvedeného výčtu je zřejmé, že i v napjaté finanční situaci se město Kroměříž snaží zajistit maximální možnou podporu neziskového sektoru.
V systému založeném na solidaritě nelze nikdy zajistit naprosto stejné rozdělení všem a je jen a pouze na zvážení poskytovatele, tedy města Kroměříže, v jakém rozsahu a zda vůbec tu kterou aktivitu v rámci dotačního systému podpoří. A už vůbec nelze dotace nárokovat či dokonce podmiňovat je samotnou existencí spolků. Proto diskuze z poslední doby, koho město podporuje více a koho méně, se zdají v celkovém pohledu malicherné a především nefér vůči těm, kteří nestojí před radnicí s nataženou rukou a své koníčky a zájmy jsou schopni a především ochotni si zajistit i jinými než městskými zdroji, nebo je pokrýt vlastními, byť většinou skromnými silami.