Radnice připravuje projekt na rozsáhlou obnovu zeleně ve městě
Kroměříž – Město Kroměříž se chce ucházet o evropské peníze na rozsáhlou obnovu zeleně ve městě. Radní se rozhodli podat v rámci Operačního programu Životního prostředí žádost o poskytnutí dotace na projekt Zakládání a rekonstrukce uličních stromořadí ve městě Kroměříži a pokud projekt uspěje, došlo by v letech 2012 až 2014 v Kroměříži velkému kácení starých a současně rozsáhlé výsadně nových stromů. V plánu je obnova zejména stromořadí a alejí, které jsou v trvale špatném až havarijním stavu a radnice by je dříve či později musela tak jako tak odstranit či ošetřit.
Odbor služeb, který má péči o zeleň na starosti, zpracoval návrh lokalit vhodných pro obnovu, ošetření a založení nových výsadeb. Návrh regenerace stávajících stromořadí zahrnuje ulice Tovačovského, Štítného, Za Květnou zahradou, Koperníkova, Velehradská, Slovanské náměstí, Sokolovská, Kollárova a Braunerova. „V těchto lokalitách se nacházejí stromořadí ve zhoršeném a havarijním stavu, který nepřispívá k bezpečnému prostředí frekventovaných ulic, ani k jejich estetickému působení,“ uvedl Martin Posolda z odboru služeb. Ošetření stávajících stromů je pak navrženo na Švabinského nábřeží a v ulicích Vejvanovského, Třebízského, Albertova, gen. Svobody, Havlíčkova a Na Sladovnách.
„Takto rozsáhlý zásah většinou vyvolává u části veřejnosti nevoli, zejména když se kácejí stromy, které na první pohled vypadají zdravě. Jejich pravý stav se mnohdy odhalí až při kácení nebo pádu. Vzorovým příkladem může být nehoda z tohoto měsíce, kdy u rybníka Šlajza spadl vzrostlý strom na místo, kde právě seděl rybář. Jen díky jeho okamžité pohotovosti strom spadl jen na jeho židličku a ne na něj, jinak by to byla velká tragédie. A i tento strom před pádem vypadal na první pohled naprosto zdravě,“ popsala nedávnou událost starostka města Daniela Hebnarová. Podle ní radnice vybrané stromy dlouhodobě sleduje a má zájem na tom, aby rekonstrukce zasáhla opravu jen nutné případy. „Pokud bychom s žádostí neuspěli, budeme muset stav vybraných stromů dříve či později stejně řešit a ještě k tomu ze svého rozpočtu. Takto můžeme získat dotaci ve výši 75 procent celkových nákladů, které odhadujeme na 8 milionů 300 tisíc korun,“ dodala starostka s tím, že spoluúčast města bude činit asi dva miliony korun. Právě tuto částku, konkrétně 2 075 000 Kč doporučuje rada města zastupitelstvu schválit jako závazek k dofinancování.