Radnice vybrala opatření, která pomohou Kroměříži být přátelštější k rodině
Kroměříž se na počátku roku 2024 zapojila do Auditu familyfriendlycommunity. Jeho cílem je vytvořit ve městě prostředí a podmínky přívětivé pro rodiny a zlepšit tak kvalitu jejich života. „Informace a podněty, jak toho dosáhnout, jsme získali od samotných obyvatel města prostřednictvím veřejného workshopu a dotazníkového šetření. Chtěl bych všem, kteří se zapojili a podělili se s námi o své názory a nápady, poděkovat,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka.
Na základě doposud proběhlých aktivit a výsledků dotazníkového šeření vytvořila projektová skupina návrh prorodinných opatření zaměřených na různé fáze života: na rodiny očekávající narození potomka, rodiny s různě starými dětmi s potřebami odpovídajícími konkrétnímu věku, na obyvatele města v procesu vzdělávání, na Kroměřížany v produktivním věku, ale i na seniory a také osoby se zvláštními potřebami. „Z návrhu vybrali členové rady města tři konkrétní opatření, která budou dle dohody o spolupráci realizována v letech 2025–2027. Tato opatření, která jsou specifikována v Dohodě o cílech, budou důležitá pro další rozvoj prorodinných aktivit ve městě a pomohou vytvořit lepší podmínky pro rodiny v Kroměříži,“ doplnil Motyčka.
Prvním z opatření je vyhlášení soutěže pro firmy „family friendly zaměstnavatel“. Cílem této jednorázové soutěže je podpora sladění pracovního a osobního života. Opatřením č. 2 je založení studentského parlamentu. Tady je cílem podpořit aktivní zapojení studentů do rozhodovacích procesů. Studenti by sami měli iniciovat a zřídit platformu, která jim umožní vyjadřovat názory i zasahovat do tvorby a fungování školního prostředí. Členy budou volení zástupci kroměřížských středních škol, což posílí spolupráci a komunikaci mezi jednotlivými školskými zařízeními. Třetím opatřením je vytvoření mapy bezbariérovosti centra Kroměříže. To přispěje ke zlepšení přístupnosti veřejných prostor pro osoby se zdravotním postižením, ale také rodiny s malými děti, respektive s kočárky, a seniory. Výsledná mapa by měla sloužit jako podklad při plánování a realizaci opatření na odstranění bariér.
Audit vznikl v Rakousku, v České republice se jeho realizátorem stal v roce 2015 Jihomoravský kraj. Od něho pak v roce 2023 získal podlicenční smlouvu také Zlínský kraj. Smyslem auditu familyfriendlycommunity je probudit zájem obcí a jejich občanů o život rodin a aktivizovat je, aby společným úsilím a vzájemnou komunikací vytvářeli prostředí, v němž se dobře žije všem.