Radnice zadala studii na umístění památníku díla biskupa Karla z Lichtensteinu – Castelcorna
Budoucí umístění památníku díla biskupa Karla z Lichtensteinu – Castelcorna by mělo vzejít z návrhu, který vypracuje společnost Valicek Renderings z Brna ve spolupráci s architektem Ivo Boháčem. Rozhodli o tom kroměřížští radní. „Minulé vedení města sice zadalo výrobu památníku, ale nebylo dořešeno jeho umístění. S původně navrženým umístěním před arcibiskupským gymnáziem nejsou v souladu památkáři Národního památkového ústavu (NPÚ), proto hledáme jiné vhodné varianty v okolí zámku,“ vysvětlil radní Jiří Kašík.
Minulé vedení města v listopadu roku 2021 schválilo smlouvu o dílo a licenční smlouvu se sochařem Ondřejem Olivou a jeho společností Artoliva v celkovém objemu zhruba 1,7 milionu korun. Zastupitelé však na realizaci památníku neschválili peníze v rozpočtu na rok 2022. Nové vedení města, které vzešlo z voleb na podzim roku 2022, se se záměrem nejprve muselo seznámit. S ohledem na to, že město je minulým vedením radnice schválenými smlouvami vázáno, smlouvy byly dodatkovány s odkladem termínu realizace na rok 2025. Město po nástupu nového vedení také požádalo o stanovisko památkáře.
„Studii, vizuální návrh nového památníku, vypracovanou akademickým sochařem Ondřejem Olivou nevyhodnotil NPÚ, územní pracoviště Kroměříž, ve svém konzultačním vyjádření z července 2023, příliš kladně. Na předloženou studii by nebylo možné získat kladné stanovisko státní památkové péče,“ dodal Kašík. V říjnu 2023 město opět jednalo s NPÚ. „Společným závěrem bylo, že pro kvalitní posouzení přesného umístění památníku by bylo vhodné zpracovat studii, respektive grafické znázornění umístění, ze kterého bude vyplývat vliv památníku na okolní prostředí, tedy na ostatní mobiliář, inženýrské sítě či na pohledy na ostatní památkově chráněné budovy,“ doplnila Jana Gregorová z radničního odboru investic.
Karel z Lichtensteinu – Castelcorna (1624–1695) byl olomouckým biskupem v letech 1664 až 1695. Krátce zastával i funkci zemského hejtmana na Moravě (1666–1667). Proslul jako sběratel a mecenáš umění. Jako vzdělaný duchovní s širokým rozhledem a kulturními zájmy zejména inicioval přestavbu řady objektů rezidenční sítě olomoucké diecéze v čele s palácem v Olomouci a kroměřížským zámkem. Zámek zničený za třicetileté války byl znovu vybudován v podstatě jako novostavba. Barokní symetrickou úpravu dostala v té době Podzámecká zahrada, za biskupa Karla z Lichtensteinu Castelcorna byla zřízena Květná zahrada. Nedílnou součástí jeho aktivit bylo i cílevědomé rozšiřování uměleckých sbírek. Největší akvizici podnikl v roce 1673, kdy v dražbě zakoupil sbírku obrazů včetně Tizianova obrazu Apollo a Marsyas, který patří k nejcennějším uměleckým dílům na území České republiky. V Kroměříži kromě galerie vybudoval i reprezentativní zámeckou knihovnu.