Rodinné centrum Klubíčko pomáhá Kroměřížanům už 20 let
Už dvě desítky let navštěvují obyvatelé Kroměříže rodinné centrum Klubíčko Kroměříž, které se stará o děti ve věku od dvou do sedmi let, pořádá různé semináře, besedy či volnočasové aktivity a poskytuje také poradenství dětem i rodičům. „Obdivuji atmosféru v Klubíčku. Pokud bych ho měl charakterizovat třemi slovy, byla by to: přijetí, tvořivost a otevřenost. Klubíčko dělá užitečnou práci v oblasti primární prevence, kterou město velmi podporuje. Díky ní se totiž daří předcházet problémům v rodinách,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka.
Klubíčko každoročně dostává dotace od města, a to jak na provoz a činnost, tak i na jednotlivé akce. „Každoročně se podpora v součtu pohybuje kolem 135 tisíc korun. Spolupráce s městem si velice vážíme,“ řekla ředitelka rodinného centra Marcela Bradová. Klubíčko začínalo v prosinci roku 2002 v jedné třídě mateřské školy v Kollárově ulici. Od roku 2009 využívá pronajaté prostory v ZŠ Zachar Kroměříž. Působí i v budově bývalé oční školky v Gorkého ulici, kde si pronajímá prostory od kroměřížské nemocnice.
Klubíčko momentálně provozuje tři dětské skupiny, které jsou alternativou k mateřské škole. „Naší výhodou je individuálnější přístup, kdy má jedna paní učitelka na starost šest dětí. Zapojujeme také zahraniční dobrovolníky, takže se děti v útlém věku seznámí s angličtinou a nebojí se jinakosti,“ popsala Bradová. Do konce loňského roku centrum provozovalo i odpolední družinu. Nadále pořádá či se podílí na řadě akcí ve městě.
„Pravidelně pořádáme například drakiádu na letišti či mikulášskou procházku Podzámeckou zahradou, vystupujeme na krajských dožínkách, pořádáme besedy i workshopy,“ dodala Bradová. Důležitá je podle ní poradenská činnost, kterou Klubíčko dětem i rodičům poskytuje zdarma. „Týká se různých problémů, střídavé péče, rodinných vztahů, sebepoškozování, poruchy příjmu potravy či sexuální orientace dětí. Pomáháme také matkám, které nezvládají péči o děti,“ doplnila ředitelka Klubíčka.
Podle ní se s ohledem na šíři aktivit blíží rodinné centrum svým charakterem k centru komunitnímu. „Denně Klubíčkem projde na 150 lidí. Vznikají u nás kamarádství a přátelství na celý život. Pomoc neodmítneme nikomu,“ sdělila Bradová. Služeb centra využívají také ukrajinské rodiny, které kvůli válce v jejich domovské zemi nyní žijí v Kroměříži. „Doučujeme děti, pomáháme maminkám, které například nerozumí úkolům. Podali jsme žádost o peníze z evropských fondů na financování projektu, který by nám umožnil aktivity pro ukrajinskou komunitu rozšířit,“ uzavřela Bradová.