Školní fórum ukázalo, jak chtějí nejmladší Kroměřížané zlepšit život ve městě
Budoucnost města Kroměříže a kvalitní život v něm. Taková je - velmi stručně – náplň diskuzních projektů, které organizují Zdravé město Kroměříž a Agenda 21. Nad problémy města a jejich řešením se na podzim loňského roku zamýšleli studenti středních škol, na konec letošního března je připraveno diskuzní fórum pro širokou veřejnost. Pátek 27. ledna pak patřil žákům základních škol, pro něž bylo připraveno v sále Knihovny Kroměřížska Školní fórum.
Zahájení této akce se ujal garant projektu a místostarosta Kroměříže Pavel Motyčka. Ten zdůraznil, jak je důležité nežít pouze přítomností, aly myslet i na budoucnost, a připomněl často citovanou myšlenku: „Nezdědili jsme zemi od našich předků, ale půjčujeme si ji od našich dětí.“ Programu se zúčastnil také Petr Hermann, předseda Národní sítě Zdravých měst ČR, která sdružuje 130 členů, jež se programově hlásí k principům udržitelného rozvoje, zapojují veřejnost do rozhodovacích procesů a podporují zdravý životní styl svých obyvatel.
Žáci 8. a 9. tříd ze základních škol Komenského, Oskol, Slovan, U Sýpek a Zachar se prostřednictvím odborníků z městského úřadu seznámili s náplní práce jednotlivých odborů města. Pak už byli na řadě samotní žáci, aby konstruktivně diskutovali nad problémy města, aktivně hledali nová řešení, prezentovali a obhajovali své názory a právě se zaměstnanci radnice konzultovali reálnost svých myšlenek a požadavků. Následovalo náročné hlasování, kde každý žák měl pouze dva hlasy, které mohl přidělit podle něj nejzajímavějšímu opatření pro zlepšení města. Výsledkem byly TOP problémy, které nejmladší Kroměřížané doporučují k řešení. Požadují zatraktivnění a vylepšení koupaliště Bajda, vytvoření chybějících přechodů pro chodce ve městě, upozorňují na potřebu vybudovat klub pro mladé, doporučují zapojení škol do úklidu města, zvýšení bezpečnosti v parcích, rozšíření sítě cyklostezek, požadují sportovní halu více zpřístupnit veřejnosti a zajistit více stojanů na kola. Definované problémy se budou ještě dále ověřovat anketou v jednotlivých školách. S výsledky ankety a definitivním pořadím problémů bude seznámena Rada města Kroměříže a závěry budou také zveřejněny na webových stránkách města. S výsledky jednání a jeho průběhem byla spokojená zástupkyně Zdravého města a organizátorka akce Dagmar Velísková: „Atmosféra celého dne byla velmi příjemná zejména díky žákům základních škol a jejich vyučujícím, kteří je na akci připravili. Doufáme, že příští rok přijdou mladí lidé opět diskutovat a představí nám své zajímavé podněty na zlepšení života ve městě.“
Součástí programu byla ochutnávka občerstvení připraveného z fairtradových surovin, o kterou se postarala Střední škola hotelová a služeb v Kroměříži. I pohoštění přispělo k příjemné atmosféře během celého jednání.