Sošky Kamila Čečury přiblížily jedinečnou pestrost různých druhů dřeva
Kroměříž – Vstupní prostory kroměřížské radnice mají v těchto dnech neobvyklou výzdobu. Ve dvou prosklených vitrínách ve foyer hlavní budovy městského úřadu pozorný návštěvník najde několik desítek dřevěných sošek a vyřezávaných přívěšků. Jde o díla kroměřížského řezbáře Kamila Čečury. Výstava se sice může zdát svým rozsahem nevelká, o to zajímavější však vystavené předměty jsou. Každá soška je totiž vyrobena z jiného druhu dřeva. Jako celek výstava uspořádaná v rámci kampaně Kroměříž – Město stromů přibližuje rozmanitost tohoto oblíbeného přírodního materiálu.
Zatímco pro někoho může být dřevo pouze kusem hmoty použitelné na topení či výrobu nábytku, pro sedmdesátiletého Kamila Čečuru je zdrojem celoživotní inspirace. „Vyučil jsem se sice autokovářem, ale už od dětství jsem rád pracoval se dřevem. Jako kluk jsem si vyřezával lodičky a postupně jsem si troufl i na nejrůznější postavy," vzpomíná kroměřížský řezbář, jehož sbírka představuje stovky soch, reliéfů či plastik. Cyklus, který nyní vystavuje v prostorách radnice, je součástí betlému, který Kamil Čečura začal vyrábět před Vánocemi. „Měl jsem doma sbírku nejrůznějších druhů dřev a rozhodl jsem se, že z nich udělám nevelké figurky, které přicházejí k Ježíškovi, aby ho obdarovaly," vysvětlil Čečura. Figurky jsou vyrobeny ze dřeva rozličných a mnohdy exotických druhů stromů, například z katalpy, platanu, korkovníku, mahagonu, střemchy, jilmu a mnoha dalších. Celkem na výrobu sošek použil přes pětačtyřicet druhů dřeva.
Každá soška, které řezbář vdechl život vlastnoručně vyrobenými dlátky, má díky druhové pestrosti materiálu úplně jinou barvu, vzhled, kresbu, strukturu i tvrdost, o čemž se mohou návštěvníci kroměřížské radnice přesvědčit až do konce března.