Starosta Němec: Děvínem se zabýváme, ale starat se musí hlavně majitelé
Četné výjezdy městské policie, časté odvozy odpadu i úsilí pracovníků odboru sociálních věcí a zdravotnictví je léta namířené do domu v Albertově ulici 3883, který je známý jako Děvín. Radnice je přesto osočována z toho, že ji tato lokalita se sociálně nepřizpůsobivými lidmi nezajímá. „Město zde působí jen tak, jak mu dovoluje či ukládá zákon. Odpovědnost je na majitelích bytů, kteří si ale své povinnosti neplní. Naše trpělivost je u konce, zvážíme vydání opatření obecné povahy, které by podnikání s chudobou v lokalitě výrazně omezilo,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.
Možnost vydání opatření obecné povahy, jímž se vyhlašuje oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, připouští novela zákona o hmotné nouzi. Město ho může vydat z důvodu zvýšeného výskytu narušování veřejného pořádku či z důvodu zvýšeného výskytu nepříznivých vlivů působících na děti. Za sociálně nežádoucí jevy zákon považuje i výskyt osob pod vlivem návykových látek. V lokalitě, kde je vydáno opatření obecné povahy vyhlašující oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, úřad práce nepřizná novým nájemníkům či vlastníkům bytů doplatek na bydlení.
Obyvatelům, kteří v domě bydleli před vydáním opatření, je tato dávka vyplácena dál. Takzvané bezdoplatkové zóny už v České republice některá města vyhlásila. Cílem je omezit provoz sociálních ubytoven a obchodování s chudobou. „S ohledem na velkou fluktuaci obyvatel Děvína by toto opatření mohlo postupem času situaci zklidnit. Pokud ji tedy majitelé bytů nedokážou vyřešit sami tím, že začnou ubytovávat jen lidi, kteří jsou slušní a neobtěžují své okolí,“ dodal Němec.
Městská policie loni měla kvůli Děvínu asi 140 výjezdů. „Většinou se jednalo o oznámení rušení nočního klidu, přestupků v dopravě a narušování občanského soužití. V době příjezdu hlídky byl často již klid a přestupků tak bylo oproti počtu oznámení méně,“ popsal ředitel městské policie Libor Kubiš. Téměř 50 jich bylo v dopravě (porušení zákazu vjezdu, stání a zastavení na vegetaci, porušení zákazu stání v křižovatce), deset událostí se řešilo jako přestupky proti občanskému soužití, podobný počet jako rušení nočního klidu, pět jako nelegální skládka a čtyři jako znečištění veřejného prostranství.
Lokalitě se ve zvýšené míře věnuje i společnost Biopas. „Máme tam pět kontejnerů, každý o kapacitě 1100 litrů. V jiných domech stačí tři kontejnery vyvážené jednou týdně. Na Děvíně jsme je vyváželi jednou týdně, ale nestačilo to. Ani svoz dvakrát za týden nestačil. Teď se tam jezdí v pondělí, ve středu a v pátek. Aby tamní obyvatelé dávali odpad do kontejnerů, je ale často nad jejich síly. Minimálně dva kontejnery odpadu leží v okolí. I když je nedaleko sběrný dvůr, často odtud odvážíme i skříně, ledničky či pračky,“ popsal vedoucí provozu Biopasu Luděk Švec. Podle něj navíc často pracovníkům brání v odvozu odpadu špatně zaparkovaná auta.
Děvín navštěvují i lidé ze sociálního odboru radnice a zástupci neziskovek, které město finančně podporuje. S rodinami s dětmi z lokality Děvín pracují sociální pracovníci z oddělení sociálně právní ochrany dětí městského úřadu. Město také spolupracuje s neziskovými organizacemi, které v domě působí. Poskytují tam své služby terénní sociální pracovníci společnosti ARGO, Společnost dobré vůle, kteří pracují hlavně s romským etnikem. Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi v domě poskytuje Rodinné centrum Kroměříž.
„O lokalitu Děvín se zajímáme a snažíme se s tamními lidmi pracovat. Domluvě s majiteli ale dříve bránilo i množství vlastníků bytů. Situace se ale změnila, dvěma majitelům nyní patří 84 bytů z celkových 134. Sami projevili zájem situaci na Děvíně řešit a na nedávné schůzce se zástupci města, neziskovek, úřadu práce i policie vyjádřili ochotu poskytnout jednu místnost pro využití sociálních služeb,“ popsal místostarosta Pavel Motyčka.
Zájem o využití místnosti předběžně vyjádřili pracovníci Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Kroměříž – Společnost Podané ruce a také zmíněná společnost ARGO. Ze schůzky také vyplynula možnost doučování pro děti, které by v budově na Husově náměstí zajišťovalo Středisko výchovné péče + Spektra preventivních programů pro děti a mládež. Kontaktní centrum Plus (protidrogová prevence) a Sociální poradna (poradenství například ohledně dluhů) nabízejí své služby ambulantní formou v budově Charity Kroměříž.