Starosta Němec: Vítáme, že Zlínský kraj nechce rušit oddělení v nemocnici
Starosta Kroměříže Jaroslav Němec vítá, že Zlínský kraj nehodlá rušit žádné oddělení ve svých nemocnicích, tedy ani v Kroměřížské nemocnici a.s. Na pondělním semináři na krajském úřadě, kde byla představena nová koncepce řízení nemocnic, to uvedl hejtman Jiří Čunek. Dříve ale v tisku i na zasedání kroměřížského zastupitelstva se hejtman vyjadřoval jinak.
„Chtěl bych poděkovat všem občanům, kteří podepsali petici, zastupitelům a starostům obcí okresu Kroměříž i lékařům a zdravotníkům, kteří jasně dali najevo, že chtějí, aby nemocnice v Kroměříži poskytovala péči ve stávajícím rozsahu. Vedení kraje nemohlo tento silný hlas ignorovat, za což jsem rád. Nadále ale zůstáváme ostražití,“ řekl Němec. Koncepci by zastupitelé kraje měli podle hejtmana schvalovat v červnu.
Čunek na dlouhém semináři, který začal krátce po 15:00 a protáhl se až do úterních 0:30, uvedl, že kolem koncepce vzniklo mnoho mýtů a spekulací. Oponenti podle něj komentovali něco, co neznali. Podle starosty Kroměříže ale obyvatele Kroměřížska i jiných regionů vystrašila právě Čunkova nezodpovědná vyjádření. Hejtman debatu o změnách v krajském zdravotnictví odstartoval rozhovorem v celostátním deníku loni v prosinci.
Zmínil v něm možné rušení porodnice v Kroměříži i některých dalších oddělení nemocnice. Tyto informace se objevily i v pracovním dokumentu hejtmanství. Na únorovém zasedání pak dostali krajští zastupitelé materiál Základní směry řízení nemocnic založených Zlínským krajem pro období 2018 – 2020. Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic založených Zlínským krajem, v ní na 23 stranách psal o koncentraci většiny důležitých oborů do Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.
V kroměřížské nemocnici by sice podle této „koncepce“ měla být nakonec zachována porodnice, skončit však údajně mělo dětské lůžkové oddělení. Další dosud samostatné obory měly mít společný lůžkový fond. Týkalo se to třeba chirurgie, urologie, gynekologie a ortopedie a také interny, neurologie a plicního oddělení.
Čunek nyní mluví pouze o administrativních opatřeních, které mají zefektivnit řízení nemocnic a zlepšit jejich postavení vůči zdravotním pojišťovnám a dodavatelům. Krajské nemocnice by podle koncepce měly fungovat centralizovaně, měly by společně nakupovat léky a zdravotnický materiál i řešit obslužné procesy, jako je doprava, účetnictví či personalistika. Čunek uvedl, že pacienti nebudou muset kvůli injekcím a dalším běžným zákrokům cestovat dál než doposud.
Podle Maráčka se v kraji ani nemusí redukovat lůžka. Maráček i primáři jednotlivých nemocnic ve svých vystoupeních často zmiňovali vzájemnou provázanost nemocnic a spolupráci jednotlivých oddělení napříč nemocnicemi. Podle zástupce České lékařské komory Tomáše Šindlera ale hrozí, že vedení nemocnic bude s lékaři „šíbovat tak, jak se mu to bude hodit“. Podle něj tak mladí lékaři budou kvůli atestacím jezdit do zlínské nemocnice a budou chybět v ostatních nemocnicích. Maráček řekl, že lékaři „nebudou mít nejistotu“ a že i menší nemocnice budou splňovat podmínky pro vzdělávání.
Ve vystoupeních primářů také zaznělo, že některé úkony napříč obory budou centralizované. „Koncepce vypadá určitě lépe než původní materiál. Věřím, že obavy ze zhoršení péče se nenaplní a že se do doby, než se koncepce bude schvalovat, podaří zbylé otazníky vyjasnit,“ doplnil místostarosta Kroměříže a krajský zastupitel Pavel Motyčka.
Podle místostarosty Marka Šindlera se ale to, co bylo zdlouhavě prezentováno na semináři, v zásadě od původní koncepce nijak neliší. „K prosazení tohoto materiálu potřebuje hejtman, senátor a bývalý starosta Čunek minimálně 23 rukou v krajském zastupitelstvu. Vyzývám proto všechny kolegy z kroměřížského zastupitelstva, aby se zasadili o záchranu kroměřížského špitálu také tím, že budou jasně a důsledně apelovat na své stranické kolegy,“ dodal Šindler.
Lidé mohou nadále na radnici i na dalších místech podepisovat petici za zachování stávajícího rozsahu lékařské péče v Kroměřížské nemocnici a.s. Informace jsou na webu www.zachranme-nemocnici.cz,
Kroměřížská radnice se proti změnám v nemocnici avizovaným zmíněnou „koncepcí“ ohradila v únoru. V usnesení zastupitelé žádali hejtmana Čunka a členy krajského zastupitelstva o zachování dostupné lékařské péče v Kroměřížské nemocnici a.s. ve stávajících oborech pro všechny obyvatele regionu. Žádali také o přepracování materiálu Základní směry řízení nemocnic založených Zlínským krajem pro období 2018 – 2020 a o přizvání zástupců města a odborné lékařské veřejnosti k tomuto procesu. V březnu se stejně vyjádřili i starostové měst a obcí na Kroměřížsku.