Starostka požádala báňský úřad o zrušení dobývacího prostoru
Kroměříž – Podnět k zahájení řízení o zrušení dobývacího prostoru Vážany podala tento týden Obvodnímu báňskému úřadu v Ostravě kroměřížská radnice. V hliništi bývalé cihelny již majitel dávno netěží a část lokality je předmětem rekultivace, která je však problematická zejména kvůli záměru majitele zavážet ho kontroverzním materiálem Otosan. Pravomoci radnice jsou přitom v dobývacím prostoru velmi omezené, což komplikuje jednak samotný rozhodovací proces, ale i komunikaci s veřejností. Právě z jednání s veřejností přitom požadavek na vynětí prostoru z kompetencí báňského úřadu také vzešel.
„Část dobývacího prostoru už díky přirozené sukcesi získala přírodní charakter. Vyskytují se zde i chráněné druhy živočichů, především obojživelníci a ptáci, a naším zájmem je přirozený vývoj lokality zachovat,“ uvedla starostka Daniela Hebnarová. Podle ní případné zrušení dobývacího prostoru umožní lépe dohlížet na činnost v této lokalitě, která se nachází v těsné blízkosti obytné zóny. „Prostřednictvím jednotlivých odborů městského úřadu bychom byli schopni v mezích zákonů pozitivně ovlivňovat další činnost v území,“ dodala starostka.
Celé znění Podnětu k zahájení řízení o zrušení dobývacího prostoru Vážany
Město Kroměříž Vám tímto jako věcně a místně příslušnému orgánu státní správy podává v souladu s § 4 zák. č. 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění, podnět k zahájení správního řízení podle § 27 ve spojení s § 28 zák. č. 44/1988 Sb., horní zákon, v platném znění, ke zrušení dobývacího prostoru Vážany, id. č. 7 0463.
Výše uvedený dobývací prostor se nachází v katastrálním území Vážany u Kroměříže, které je místní částí města Kroměříže. Pozemky jsou ve vlastnictví pana Igora Mesenského, Jurkovičova 255, Brno. V současnosti zde na základě rozhodnutí Obvodního báňského úřadu č.j. 08–1587/01–511-Sta ze dne 2.5.2001 provádí společnost Ecodump spol.s.r.o. práce v rámci 1. etapy uzavření a rekultivace těžebního prostoru Vážany.
Město Kroměříž dává tento podnět na základě požadavku a připomínek místních občanů, kteří jsou znepokojeni neustálými snahami vlastníka získat povolení k ukládání problematického materiálu OTOSAN 2 v rámci rekultivačních prací, což by vedlo ke zhoršení životního prostředí v obci s možným negativním dopadem na zdraví obyvatel. V současnosti již část dobývacího prostoru díky přirozené sukcesi získala přírodní charakter, vyskytují se zde i zvláště chráněné druhy živočichů, především obojživelníků a ptáků. Je proto zájmem Města Kroměříže tento přirozený vývoj v lokalitě zachovat a dále podporovat
Město Kroměříž se domnívá, že zrušení dobývacího prostoru umožní lépe dohlížet na činnost v této lokalitě, která je v těsné blízkosti obytné zóny, a prostřednictvím jednotlivých odborů městského úřadu bude moci v mezích speciálních zákonů ovlivňovat další činnost v území.