Starostové Kroměřížska odmítají chystané změny v nemocnici
Starostové obcí na Kroměřížsku se shodli na otevřeném dopisu zastupitelům Zlínského kraje, ve kterém je žádají o zachování lékařské péče v Kroměřížské nemocnici, a.s. ve stávajícím rozsahu. „Věřím, že hejtmanství s námi konečně začne mluvit, že odpoví na naše výzvy a bude nás brát jako partnery. Je nutné, aby koncepce ve stávající podobě byla odmítnuta. Zásadním změnám ve zdravotnických zařízeních Zlínského kraje musí totiž předcházet odborná debata za účasti také zástupců dotčených obcí,“ uvedl starosta Kroměříže Jaroslav Němec.
Setkání se uskutečnilo na kroměřížské radnici, kam Němec pozval starosty obcí, které spadají pod Kroměříž jakožto obec s rozšířenou působností, a také zástupce Holešova a Bystřice pod Hostýnem, dalších obcí s rozšířenou působností na Kroměřížsku. Kroměříž se proti chystaným změnám v nemocnici vyjádřila opakovaně již dříve, zastupitelé k nim přijali usnesení a memorandum. Obojí bylo zasláno Zlínskému kraji. „Dodneška nám ani na jeden dopis nepřišla odpověď,“ konstatoval Němec.
Podle místostarosty Kroměříže a krajského zastupitele Pavla Motyčky vyjádření vedení Zlínského kraje ke změnám v nemocnicích zbytečně straší lidi. „Jsou mnohoznačná a přivádějí zbytečné problémy. Včera se mě třeba ptal devadesátiletý občan města, kdy budeme nemocnici rušit,“ uvedl Motyčka. O dokumentu nazvaném Základní směry řízení nemocnic založených Zlínským krajem pro období 2018 – 2020 se podle něj ani nedá hlasovat. Stejný názor vyjádřili i další komunální politici, například místostarosta Holešova a krajský zastupitel Radek Doležel.
Starostka Chropyně Věra Sigmundová ale uvedla, že podle jejích informací by Zastupitelstvo Zlínského kraje mělo o zmíněném materiálu hlasovat 23. dubna. „Budu dělat všechno pro to, aby to podle tohoto materiálu s kroměřížskou nemocnicí nedopadlo,“ řekla Sigmundová. Chystané změny podle starostů dopadnou nejvíce právě na kroměřížskou nemocnici.
„Do Vsetína hejtman (Jiří Čunek) moc hrabat nebude, domácí hnízdo si rozvracet nebude,“ mínil starosta Hulína Roman Hoza. Podle něj je koncepce především velmi neuctivá k lidem, kteří v nemocnici v Kroměříži pracují. „Přece nemůže jít jen o peníze. Lékaři skládali přísahu Hippokratovi, ne na rozpočet Zlínského kraje,“ doplnil hulínský starosta. Ocenil také, že Kroměříž debatu o změnách v nemocnici rozpoutala. „Je to správná iniciativa. Je dobře, že se o tom bavíme. Přijmout takový materiál by bylo nezodpovědné,“ uzavřel Hoza.
Čunek loni v prosinci v rozhovoru v tisku zmínil možné rušení porodnice v Kroměříži i některých dalších oddělení nemocnice. Tyto informace se objevily i v pracovním dokumentu hejtmanství. Na únorovém zasedání pak dostali krajští zastupitelé zmíněnou koncepci. Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic založených Zlínským krajem, v ní na 23 stranách píše o koncentraci většiny důležitých oborů do KNTB. V kroměřížské nemocnici by sice podle koncepce měla být nakonec zachována porodnice, skončí však údajně dětské lůžkové oddělení. Další dosud samostatné obory by měly mít společný lůžkový fond. Týká se to třeba chirurgie, urologie, gynekologie a ortopedie a také interny, neurologie a plicního oddělení.