Státní zástupce zastavil trestní stíhání starosty Jaroslava Němce
Státní zástupce Radim Daňhel zastavil trestní stíhání starosty Kroměříže Jaroslava Němce. Vyhověl tak jeho stížnosti proti obvinění z údajné trestné činnosti, kterou starosta podle uherskohradišťského policisty Václava Veselého spáchal při zadávání právních služeb souvisejících se společností Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK). „Státní zástupce konstatoval, že žádný trestný čin jsem nespáchal. Jsem rád, že po téměř rok a půl trvajícím martyriu celá vymyšlená kauza končí a můžeme se soustředit na práci pro občany,“ uvedl Němec.
Podle právničky města Jany Zwyrtek Hamplové kauza Kroměříž vstoupí do právních dějin jako další exemplární případ nezákonné a nedůvodné kriminalizace komunálního politika, který jednal ve prospěch občanů Kroměříže i okolních obcí s cílem ochránit pro ně vodárenskou společnost před hrozící privatizací. Starostu po obvinění podpořilo vedení města. Podle místostarostů Daniely Hebnarové, Víta Peštuky, Karla Holíka a Vratislava Krejčíře byl postup radnice při zadávání právních služeb včetně služeb souvisejících s uzavřením akcionářské dohody ve VaK správný.
„Jsem vděčný za podporu kolegů ve vedení města, radních, zastupitelů, a to včetně některých opozičních, a samozřejmě i řady občanů Kroměříže, kteří mi psali a fandili. Chci především poděkovat své rodině, která za mnou v těžkých chvílích stála, i pracovníkům městského úřadu, zejména paní tajemnici Veronice Škrabalové, která v souvislosti s akcionářskou dohodou ve VaK a následným děním včetně mého trestního stíhání odvedla opravdu obrovský kus práce,“ dodal Němec.
Zastavením trestního stíhání pro něj ale případ nekončí. „Poradím se s právníky, ale je takřka jisté, že budu po státu požadovat náhradu škody. Téměř rok a půl dlouhé trestní stíhání se projevilo negativně na mém zdraví, zasáhlo můj rodinný život, kdy trestní stíhání těžce nesla manželka i děti, a poškodilo mě i v životě pracovním a politickém,“ řekl Němec.
Akcionářská dohoda ve VaK byla uzavřena v roce 2016 mezi Kroměříží, městem Morkovice-Slížany a obcemi Dřínov a Zborovice. Dohoda lidem na 30 let zajišťuje přijatelnou cenu vody, obnovu vodovodů a kanalizace s pomocí dotací i to, že zisk společnosti skončí právě u měst a obcí, a ne u privátních subjektů. Proti akcionářské dohodě rázně vystupovalo hnutí ANO. Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) a další tehdejší zastupitel za ANO Libor Kalousek jako jediní dva zastupitelé Kroměříže akcionářskou dohodu nepodpořili.
ANO před loňskými komunálními volbami v Kroměříži argumentovalo podobně jako policie tím, že prý měla být vypsána jedna zakázka na právní služby najednou. „Na začátku město nemělo představu, jak zajistit, aby VaK zůstal v rukou měst a obcí. Zadávali jsme proto právní služby postupně formou zakázek malého rozsahu. Zjednodušeně řečeno, nejprve bylo potřeba zjistit, co je možné udělat. Poté jsme zadali právní služby za účelem vypracování akcionářské dohody. Nebylo přitom jisté, zda se to podaří a zda bude skutečně přijata. Další právní služby jsme objednali v souvislosti s útoky, které jsme očekávali po přijetí akcionářské dohody,“ rekapituloval Němec.
Policie v usnesení o zahájení trestního stíhání citovala kroměřížského zastupitele za ANO Tomáše Opatrného, který se přitom stal zastupitelem města až po rezignaci Vondráčka v prosinci roku 2017, tedy více než rok po uzavření akcionářské dohody. Opatrný u jednání ani u zadávání právních služeb jako zastupitel přitom nebyl. Podle Zwyrtek Hamplové je proto záhadou, o čem ve věci mohl svědčit. Opatrný, který sdílí společnou advokátní kancelář s Vondráčkem, přitom na zastupitelstvu odmítl, že by měl s trestním stíháním starosty cokoliv společného.
Policie také nepřihlédla k tomu, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potvrdil, že radnice při uzavírání smluv nepochybila. Policisté navíc již před obviněním označili starostu v oficiálním dokumentu za pachatele. Téměř po roce prověřování všech listin také přišli bez předchozího upozornění na radnici a žádali od překvapených úředníků okamžitý výslech. „Ve své podstatě považuji průběh případu Kroměříž za skandální,“ doplnila Zwyrtek Hamplová.
Podnět k ÚOHS i trestní oznámení na policii byly podány až zhruba po dvou letech, a to těsně před loňskými komunálními volbami, které Němec po odchodu z ANO v čele kandidátky Nezávislých vyhrál. Podle starosty je jasné, že načasováním se jednalo o politicky motivované trestní stíhání.
Město bude v kauze i po zastavení trestního stíhání Němce čekat na rozhodnutí soudu. K Ústavnímu soudu totiž podalo stížnost proti rozhodnutí státního zástupce, který ve věci ustanovil Kroměříži opatrovníka. Město považuje tento krok za protiústavní.