Strážníci loni řešili více přestupků proti veřejnému pořádku
Městská policie v Kroměříži v minulém roce řešila ve srovnání s rokem 2016 více přestupků proti veřejnému pořádku. Jejich počet se meziročně zvýšil o dvacet, ze 114 v roce 2016 na loňských 134. „Podílí se na tom zejména výjezdy kvůli lidem bez domova a také kvůli takzvanému protikuřáckému zákonu,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.
Takzvaný protikuřácký zákon platí od 31. května 2017. Zakazuje kouření v restauracích a hospodách, kuřáky vykazuje na zahrádky nebo ven před provozovny, kde hrozí riziko rušení nočního klidu. „Právě rušení nočního klidu je oznamováno nejčastěji. Strážníci ale často před restaurací nikoho nepřistihnou, lidé se rozejdou nebo se vrátí dovnitř. Zbylé případy vyřešili domluvou,“ popsal ředitel městské policie Libor Kubiš.
V souvislosti s protikuřáckým zákonem uložili strážníci jen jednu pokutu. Dostala ji loni v červnu žena, která nechtěla zaplatit v baru útratu, a poté si v něm zapálila cigaretu. Opilá žena byla převezena do protialkoholní záchytné stanice k vystřízlivění, v krvi měla 3,45 promile alkoholu. Následující den jí městská policie vyměřila blokovou pokutu za porušení zákazu kouření.
Nejvíce přestupků, přes 4000, řešili strážníci v dopravě. Na tomto čísle se příliš neprojevilo měření rychlosti, se kterým díky novému zařízení opět začali loni na podzim. Zhruba 260 výjezdů měli kvůli nedodržování městských vyhlášek o pití alkoholu na veřejnosti a o volném pohybu psů. Zabývali se i přestupky proti občanskému soužití, majetku a na úseku ochrany před alkoholismem a drogami. Celkem řešili 4550 přestupků, meziročně asi o 200 méně.
Celkem se městská policie zabývala asi 12.500 událostmi. Mezi ně patří například kontroly totožnosti osob podezřelých z přestupku nebo při pátrání po hledaných osobách, pátrání po ztracených dětech, odchycení toulavých psů, preventivní kontroly ohledně podávání alkoholu mladistvým, kontroly dětských hřišť a hřbitovů, dopravní výchova či přednášky na školách.
Strážníci také loni odstranili z ulic města 23 vraků vozidel, která dlouhodobě zabírala parkovací místa na sídlištích, ale také v místních částech Kroměříže. Loni městská policie přijala 286 předmětů zařazených jako ztráty a nálezy. „Nejčastěji se jednalo o peněženky, klíče a mobilní telefony. Nalezeny byly i bankovky v bankomatu a volně na ulici, jízdní kola a dokonce také dětské kočárky. Ze zvířat jsme přijali například klec s bílým potkanem nebo hada,“ uzavřel Kubiš.