Stručný vývoj problematiky cihelny ve Vážanech
Prostor Vážanské cihelny je veden u Obvodního báňského úřadu v Ostravě jako dobývací prostor č. 70463. Těžba byla ukončena v r. 1996. V současné době probíhá hornická činnost podle dokumentace I.etapa likvidace hliniště Vážany, povolená rozhodnutím Obvodního báňského úřadu v Brně pod č.j. 08-1587/01-511-Sta z 2. 5. 2001. Podle tohoto rozhodnutí se ve vytěženém prostoru může ukládat materiál zařazený do skupiny 17 05 00 – vytěžená zemina (zemina, kameny, hlušina).
V r. 2007 požádala firma ECODUMP s.r.o. Obvodní báňský úřad v Ostravě o změnu výše uvedeného rozhodnutí, a to o možnost ukládat do prostoru také popelový granulát OTOSAN 2. Protože žadatel nedodal veškeré potřebné náležitosti, bylo toto řízení zastaveno.
16. 10. 2007 bylo Krajským úřadem Zlínského kraje zahájeno tzv. zjišťovací řízení, jehož cílem bylo posoudit, zda je v rámci likvidace hliniště možné kromě již povolené vytěžené zeminy ukládat i OTOSAN 2. Při tomto řízení se vyjadřoval mimo jiné dotčené orgány státní správy také odbor životního prostředí Městského úřadu Kroměříž a Město Kroměříž.
Odbor životního prostředí v rámci tohoto řízení mimo jiné požadoval, aby bylo provedeno posouzení vlivu záměru na životní prostředí a zaměřit se na následující:
· provést vyhodnocení obsahu závadných látek a ekotoxicitu ve výluhu výrobku OTOSAN 2
· zpracování biologického hodnocení v rozsahu daném § 18 vyhlášky č.395/1992 Sb., jehož
součástí bude mimo zoologického i botanický průzkum v průběhu celého vegetačního období
· vyhodnotit ovlivnění biotopů a zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů možnou změnou chemismu půdy a vody způsobenou spadem prachu z výrobku OTOSAN 2
· ochránění okolního ZPF, který obhospodařuje Zemědělský výzkumný (obilnářský) ústav
· geometrické zaměření I. etapy likvidace hliniště Vážany s vyznačením a vyměřením v terénu
Dále vyjádřil nesouhlas s přesunutím „horního jezírka“ , které je registrováno jako významný krajinný prvek, do míst nazvaných dle oznámení „konečná poloha jezírka“ (tj. dolní jezírko) a nesouhlasí s realizací záměru v uvedené lokalitě z důvodů zvýšení hlučnosti, prašnosti a množství otřesů způsobených nákladními vozidly v obytné zástavbě.
Zastupitelstvo Města Kroměříže na svém VIII. zasedání dne 14.6.2007 přijalo usnesení č. XXIX., kde se uvádí, že Zastupitelstvo:
· bere na vědomí petici obyvatel, kteří nesouhlasí se zavážením hliniště Vážany a umístěním
přístupové cesty přes sběrný dvůr Zachar a poblíž sídliště Zachar
· nesouhlasí s navážením OTOSANu 2 do prostoru bývalé cihelny Vážany
Na 23. schůzi Rady města Kroměříže konané 1.11.2007, přijala rada usnesení, kde se uvádí, že Rada:
· je seznámena s průběhem jednání ve věci realizace záměru
· souhlasí s postupem statutárních orgánů města Kroměříže
· nesouhlasí se zavážením hliniště Vážany OTOSANEM 2 a s případnou změnou rozhodnutí
Obvodního báňského úřadu, která by toto umožňovala
Na základě výsledků zjišťovacího řízení vydal 15. 11. 2007 Krajský úřad Zlínského kraje závěr zjišťovacího řízení, ze kterého vyplývá, že záměr změny rozhodnutí k projektu I. Etapy likvidace hliniště Vážany, umožňující navážet do prostoru OTOSAN, bude posuzován podle pravidel zákona č. 100/2001 Sb. o posuzování vlivu na životní prostředí.
Do dokumentace vlivů záměru na životní prostředí, zpracované autorizovanou osobou, je nutné zapracovat připomínky v došlých vyjádřeních a vypořádat se s nimi. V dokumentaci budou rozpracovány především kapitoly řešící:
· vyhodnocení obsahu závadných látek a ekotoxicity ve výluhu z nevykrystalizované směsi
OTOSAN 2
· odvádění povrchových vod z důlního prostoru a z dolního jezírka
· návrh monitoringu povrchových vod v horním (přemístěném) a dolním jezírku (rozsah, četnost,limity)
· ochranu vodního prostředí v lokalitě
· ovlivnění biotopů a zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů možnou změnou chemismu
půdy a vody způsobenou spadem prachu z výrobku OTOSAN 2
· vlivy záměru na okolní zemědělský půdní fond
· nadměrnou prašnost způsobenou nárůstem dopravy a ukládáním OTOSANu 2 do prostoru
hliniště
K dokumentaci bude dále připojeno
· hodnocení zdravotních rizikrealizace záměru zpracované autorizovanou osobou podle § 83 a) zákona č.258/2000 Sb., o veřejném zdraví
· biologické hodnocenív rozsahu daném § 18 vyhlášky č. 395/1992 Sb., které bude obsahovat zoologický a botanický průzkum v průběhu celého vegetačního období
Kroměříž, 24. srpna 2010
Vážany: dokumentace má nedostatky a musí se přepracovat
Proces posuzování vlivu na životní prostředí u záměru s názvem „Plán likvidace I. etapy hliniště v dobývacím prostoru Vážany“ se vrací téměř na svůj počátek. Krátce poté, co ministerstvo životního prostředí zveřejnilo k připomínkování dokumentaci, která zahajuje proces posuzování vlivu na životní prostředí (EIA) u záměru firmy ECODUMP zavážet bývalé hliniště vážanské cihelny popílkovým granulátem OTOSAN, byla tato dokumentace kvůli značným nedostatkům vrácena zpět zhotoviteli k přepracování, a to na základě došlých vyjádření, podnětů a připomínek. V praxi to znamená, že do té doby, než zhotovitel předloží přepracovanou a doplněnou zprávu, nelze pokračovat v procesu EIA.
V rámci likvidace hliniště bývalé cihelny dnes platí stávajícího rozhodnutí Obvodního báňského úřadu, které povoluje do vytěženého prostoru hliniště řízeně ukládat jako technologické suroviny vytěženou zeminu, kameny a hlušinu. Cílem záměru firmy je vydání změny, která umožní ukládat v hliništi kromě uvedených materiálů nově i popílkový granulát OTOSAN 2. S tímto záměrem však nesouhlasí ani kroměřížská radnice, ani zdejší občané. Rozhodnutí je však v pravomoci Obvodního báňského úřadu a právě proces posuzování vlivu záměru na životní prostředí (EIA) mu poslouží jako jeden z podkladů pro konečný verdikt.
Teprve po ukončení celého tohoto procesu může v případě, že bude vyloučen vliv změny na životní prostředí, požádat ECODUMP na Báňském úřadu o změnu rozhodnutí. V tomto řízení bude jedním z účastníků také Město Kroměříž, které zde znovu vyjádří prostřednictvím usnesení zastupitelstva svůj nesouhlas. I v případě, že stanovisko EIA bude souhlasné, nemusí báňský úřad změnu povolit, protože toto stanovisko je jen jedním z podkladů pro řízení
V současné době tedy Město Kroměříž ani odbor životního prostředí městského úřadu nemůže podniknout žádné kroky, neboť se o ničem nerozhoduje. Město ani městský úřad nemohou zakázat firmě ECODUNP navážení zemin, protože to je povoleno. Veškerá činnost rozhodovací i kontrolní náleží obvodnímu báňskému úřadu, protože se jedná o dobývací prostor a likvidace tohoto prostoru je považována za hornickou činnost.