U zimního stadionu probíhalo velké cvičení záchranného sboru
U zimního stadionu v Kroměříži se uskutečnilo velké taktické cvičení Integrovaného záchranného systému (IZS). Simuluje se havárie chladícího zařízení, z něhož unikl do prostoru stadionu čpavek. Během cvičení je třeba zajistit veškeré činnosti při likvidaci úniku čpavku, evakuovat nebezpečný prostor, vyhledat v objektu zraněné a poskytnout jim první pomoc, zajistit přesun do nemocnice a účinná opatření na ochranu obyvatel. Cvičení začalo v 10 hodin nahlášením úniku nebezpečné látky. V prostoru stadionu v tu chvíli byli lidé a dle hlášení zde došlo ke zraněním a ke vdechnutí čpavku. Hned po vyrozumění varovným systémem vyjely na místo zásahové jednotky IZS a byl svolán Krizový štáb města Kroměříže. Zásahová jednotka musela najít a zajistit zdroj poškození tak, aby byl únik čpavku zastaven. Současně byly na stadionu postupně vyhledány všechny osoby a zdravotníci zkontrolovali jejich stav. 104 osoby byly evakuovány pomocí autobusů hasičů a Kroměřížských technických služeb do prostor Střední zdravotnické školy. 14 osob bylo těžce nebo středně těžce raněno a byly převezeny do nemocnice.
Cvičení začalo vyhlášením poplachu. Na místo události byly vyslány jednotky IZS a byly informovány dotčené orgány státní správy, starostka města Kroměříže, odbor životního prostředí atd. Po příjezdu na místo události bylo zjištěno, že se jedná o únik nebezpečné látky z chladicího systému zimního stadionu. Obsluha zařízení informuje o úniku cca 40 kg čpavku a zamezení dalšího úniku uzavřením zařízení. Vedoucí Krizového štábu ORP Kroměříž dal pokyn ke svolání členů do krizové místnosti u Městské policie Kroměříž. Jednotky na místě zajišťují množství postižených osob, budují týlový prostor pro měření koncentrace čpavku, dekontaminaci, zázemí pro ošetření zraněných osob je povolán i autobus HZS a psycholog. Státní a městská policie zároveň uzavírají ohrožený prostor k zabránění vstupu nepovolaných osob a řídí dopravu v místě zásahu, tak aby byl zajištěn plynulý průjezd sanitek. Pracovníci kroměřížského krizového štábu na místě zásahu pomáhají s koordinací, informuji okolní obce, občany Kroměříže, ale také Vodovody a kanalizace, ostatní dotčené instituce a povolává další evakuační autobus Kroměřížských technických služeb na přepravu postižených osob z místa zásahu do Kroměřížské nemocnice. Povolány jsou i jednotky Sboru dobrovolných hasičů obcí, které provádí dálkovou dopravu vody a skrápí čpavkový mrak venkovních prostor stadionu podle směru větru. Je třeba také provádět evidenci a dokumentaci evakuovaných osob a informovat rodinné příslušníky. Po základním zvládnutí situace informuje tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje ve spolupráci s tiskovými mluvčími Policie ČR a města Kroměříže média na místě události.
V případě reálného zásahu by byli občané města informováni o události pomocí varovného systému městské policie, prostřednictvím webových stránek, sociálních sítí, rozhlasových stanic a dalších komunikačních cest. Informováni by byli o místu, povaze a rozsahu havárie a byli by poučeni, jaká opatření je třeba učinit na ochranu zdraví. V případě úniku čpavku by se obecně jednalo o preventivní pokyn zavřít okna na nevětrat. Podle rozsahu havárie, povětrnostních podmínek a dalších faktorů by bylo o konkrétnějších opatřeních informováno nejbližší okolí zimního stadionu a zasažené lokality.
Čpavek (Amoniak, azan) je bezbarvý velmi štiplavý plyn. Je to nebezpečná toxická látka zásadité povahy. Je lehčí než vzduch a při vdechování poškozuje sliznici. První pomoc v případě náhlého úniku. Zahrnuje vyvedení postiženého na čerstvý vzduch. Pokud postižený nedýchá, je třeba začít s umělým dýcháním. Odstraňte z dosahu potřísněný oděv a obuv. V případě kontaktu se zkapalněným plynem rozmrazte zmrzlá místa vlažnou vodou. Postiženou osobu uložte na klidném místě a v teple.