Úřednice a učitelky ušily více než 15 tisíc roušek. Pomohly jsme rády, shodují se
Více než 15 tisíc roušek ušily úřednice kroměřížské radnice a učitelky městem zřizovaných základních škol. „Je to neuvěřitelný výkon, který si zaslouží velké uznání. Mám radost z toho, že se v těžké chvíli, kdy se nedostávalo ochranných pomůcek, našlo na městském úřadě i ve školách takové množství lidí ochotných pomoci. Rád bych ale ocenil i řadu dalších švadlenek, které se ve městě i v místních částech staraly o to, aby lidé měli roušku, která chrání před nákazou koronaviru. Jsem na vás na všechny hrdý,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.
„Nedokázala bych sedět a dívat se, aniž bych nějak pomohla. Musela bych se sama za sebe stydět,“ vyjádřila Markéta Látalová z odboru sociálních věcí a zdravotnictví pohnutky žen, které v březnu bez váhání usedly k šicím strojům. „Ze dne na den se zavřely obchody, lidé mohli na ulici jen s rouškou a já jsem viděla, že mnozí mají vážný problém. Začala jsem s kolegyní první den stříhat domácí prostěradla. Druhý den naštěstí vláda povolila otevření obchodů a látkami a mohli jsme to na úřadě rozjet ve velkém,“ doplnila vedoucí útvaru interního auditu a vnitřní kontroly Martina Pinďáková.
Do akce se zapojily i ženy, pro které šití není koníčkem. „Moc šít neumím, ale řekla jsem si, že je lepší alespoň nějaká pomoc než žádná. Na začátku mi šití trvalo déle, někdy zlobil šicí stroj, skládání a stříhání roušky podle šablony také zabere nějaký ten čas. Mám dobrý pocit z toho, že jsem mohla nějakým způsobem přispět a být v této chvíli užitečná,“ poznamenala Kateřina Vozihnojová z oddělení sociálně právní ochrany dětí.
Šití roušek podle zapojených žen kolektiv na radnici i ve školách utužil. Na úřadě se do něj zapojily tři desítky žen, ve školách jich bylo asi 40, z toho například 14 na ZŠ Oskol. „Pevně věřím, že v našem státě láska, ochota, sebeobětování, pomoc druhým, pracovitost a disciplína zvítězí nad tímto neřádem. Jsem moc ráda, že velké množství lidí ukázalo těm, co pomoc potřebují, že v tom nejsou sami. Hluboce jsem si uvědomila obětavost a náročnost práce všech záchranných složek, která je mnohdy vnímána jako samozřejmost a s nevděkem,“ dodala Látalová.
Roušky putovaly zdarma právě ke složkám integrovaného záchranného systému, do nemocnice, psychiatrické nemocnice a léčebny dlouhodobě nemocných. Město jimi vybavilo také sociální služby, lékaře, řidiče MHD a zaměstnance radnice i městem zřizovaných organizací. Několik tisíc roušek, které povinně zakrývají obličej a ústa každého občana, radnice v neposlední řadě rozdala také obyvatelům Kroměříže.