Úsporný režim radnici přinesl 27 milionů
Kroměříž - Kroměřížská radnice má k dispozici závěrečný účet za loňský rok s hodnocením auditora. Z těchto dokumentů vyplývá, že město po mnoha letech hospodařilo s přebytkovým rozpočtem. Díky razantním úsporným opatřením, omezení investic i restrukturalizaci úřadu se podařilo vytvořit přebytek ve výši 55 milionů korun. Z něj po odečtení nezbytných účetních položek a úvěrů má město k dispozici čistý zůstatek 27 milionů korun, který mohlo zapojit do letošního rozpočtu. V nelehké době finanční krize a nižší daňové výtěžnosti se tak radnici podařilo uhradit roční úvěrovou splátku 40 milionů korun, nemusela s vzít překlenovaní úvěr, s nímž už v rozpočtu počítala a ještě dokázala ušetřit.
„Na ekonomický výsledek Kroměříže za rok 2011 jsem opravdu hrdá. Přestože nejsem školený manažer ani zkušený ekonom, dává výsledek za pravdu mému přesvědčení, že mnohdy stačí poctivě aplikovat selský rozum - neutrácet, když není z čeho, hlídat provozní náklady, nezadlužovat se, když nemáme čím splácet a pokud se dostaneme částečně do plusu, je třeba použít část prostředků ke splacení minulých dluhů," je přesvědčena starostka Daniela Hebnarová, podle níž se musí město chovat úplně stejně jako rodina, když nemá k dispozici dostatek peněz, „Můžete si dovolit pouze to, na co máte. A pokud jednáte jinak, berete si půjčky na dovolenou apod. dostáváte se do dluhové pasti. Osud města by mohl být v případě nerozvážného hospodaření úplně stejný."
V roce 2011 tedy město Kroměříž hospodařilo s rozpočtem 605 milionů 723 tisíc na straně příjmů a s 536 miliony 875 tisíci korunami na straně výdajů. Zároveň splatilo úvěry ve výši 41 milionů 837 tisíc korun. „V oblasti provozního salda jakožto jednoho ze zásadních ekonomických ukazatelů, tzv. finančního zdraví, které vychází z rozdílu běžných provozních příjmů a výdajů došlo díky hospodaření v roce 2011 oproti letům 2009 a 2010 ke kladnému plnění, což znamená, že město v tomto období hospodařilo v rámci reálných možností a dosažených skutečností s klesající tendenci své dluhové služby," upozornil vedoucí finančního odboru radnice Radim Hlaváč. Dodal však, že i když se město dostává v oblasti provozního salda na úroveň roku 2008, tedy silného roku, tak tohoto výsledku bylo dosaženo za výrazně odlišných podmínek v oblasti příjmové strany města, kde skutečnost daňových příjmů roku 2011 v porovnání s rokem 2008 neustále zaostává o cca 33,5 milionu korun.
Město Kroměříž v roce 2011 v rámci schváleného rozpočtu nečerpalo žádný úvěr. Úvěrové zatížení města k 31.12. 2011 vykazuje hodnotu u komerčních úvěrů ve výši 159,2 milionu korun. Město v loňském roce v rámci schváleného rozpočtu nemuselo čerpat schválený překlenovací úvěr k předfinancování projektů IPRMK ve výši 25 milionů korun a v tomto rozpočtovém roce uhradilo na straně financování na splátkách investičních úvěrů celkem 38,6 milionu korun. V rámci splátek nízkoúročených úvěrů SFRB pak splatilo jistinu ve výši 3,2 milionu korun.
Součástí závěrečného účtu města Kroměříže je i zpráva auditora o výsledku přezkoumání hospodaření města za rok 2011. Přezkoumání provedla auditorka Ing. Milena Lakomá., která ve zprávě uvádí, že nezjistila žádnou skutečnost, která by vedla k závěru, že přezkoumávané hospodaření není ve všech významných ohledech v souladu s přezkoumávanými hledisky. Při přezkoumání hospodaření nebyly zjištěny žádné závažné chyby, pouze několik drobných nedostatků. „Dále konstatuji, že ostatní chyby a nedostatky, zjištěné při kontrole hospodaření za rok 2010 a také při dílčí kontrole za rok 2011 byly napraveny," dodává auditorka.
Díky finanční úspoře může radnice letos radnice investovat například do dlouho plánovaných oprav koupaliště Bajda (12 milionů korun) nebo do rekonstrukce Mateřské školy Mánesova (5 milionů korun).