V Kroměříži vrcholí boj o vodu (MF Dnes, 28. 3. 2008)
Autor: KAREL TOMAN, ml.
ROZHODNE SE V DUBNU? Kroměřížské zastupitelstvo stojí před velkým rozhodnutím. Ve čtvrtek 10. dubna má schválit dohodu nových akcionářů kroměřížských vodáren. Radnice plánuje spojenectví s Energií AG.
Kroměříž - Šachová partie o ovládnutí kroměřížských vodáren nejspíš spěje ke konci. Dva nejsilnější akcionáři - Kroměříž s necelou polovinou a Penta s více než třetinou akcií - se chtějí dohodnout. Dohodu nových partnerů má posvětit kroměřížské zastupitelstvo 10. dubna. V tento den se bude hlasovat o přijetí či zamítnutí nové akcionářské smlouvy. Pokud zastupitelé smlouvu schválí, uzavře město partnerství se společností Energie AG a kroměřížské vodárny tím spolu ovládnou. Letitý pat, doprovázený soudními spory a obstrukcemi valných hromad, by tak měl skončit.
Společnost bude moci začít normálně fungovat a plánovat svůj dlouhodobý rozvoj. Do roku 2013 chce do infrastruktury investovat 330 milionů. Dohoda s Energií AG navíc zaručí možnost žádat o dotace z evropských fondů. Jen na rekonstrukci úpravny vody a kanalizační sítě v Kroměříži budou do 30. dubna vodárny u Unie žádat celkem 98 milionů korun.
Starosta Malý: Nesmíme se dostat z louže pod okap Proč ale město jedná právě s Energií AG? Nemá totiž příliš na výběr.
„Nám je jedno, s kým celou situaci odblokujeme. Nejsme ale tím, kdo hýbe pákami,“ tvrdí starosta Kroměříže Miloš Malý. A druhý největší akcionář si vybral právě Energii AG. „My teď máme právo říct: s tím do toho půjdeme, s tím ne,“ vysvětlil starosta.
Kroměříž proto začal Energii AG prověřovat.
„Musíme být ale nedůvěřiví, abychom se nedostali z louže pod okap,“ řekl Malý. Radnice proto zahájila menší detektivní pátrání. „Proklepla“ si jednatele společnosti a vyhledala vodohospodářské společnosti, kde má Energie AG podíl.
Vodárny, v nichž by měla menšinový podíl, ale nenašla. Například na Berounsku vlastní 58 procent tamních vodáren.
Zástupci pracovního týmu, který na radnici vznikl po posledních komunálních volbách právě pro vyřešení budoucnosti kroměřížských vodáren, se proto vypravili do Berouna. „Zajímalo nás, jak se Energie jako majoritní vlastník chová, jestli svého postavení nezneužívá a jak jedná s obcemi a městy,“ vzpomíná Malý. Tým například zjistil, že Energie AG přistoupila na závazek dohodnout se s obcemi na cenové strategii a investicích do společnosti. A právě o vliv na cenu vody Kroměříž a další města a obce hodně stojí.
Kvůli ceně vody také pracovní tým složený ze zástupců všech stran zastupitelstva odmítl takzvaný provozní model, který funguje na Chrudimsku. Energie AG tam má podobně jako Aqualia na Zlínsku vodovody a kanalizace v pronájmu od původní vodárenské společnosti a s vodou pouze obchoduje. „Tento model nechceme. Pokud jsou na jednu společnost dva zájemci, není možné, aby oba vydělali, aniž by to mělo vliv na společnost a cenu vody,“ je přesvědčen Malý.
Prověrka ale jinak podle něj nedopadla špatně. „Neměli jsme jedinou negativní informaci, že by byl s Energií AG nějaký problém,“ tvrdí.
Pracovní tým proto radě předložil poslední návrh akcionářské dohody - asi dva centimetry tlustý sešit formátu A4. Kroměříž v něm nenechává nic náhodě. Kromě ceny vody jde totiž také o ovládnutí společnosti se zhruba dvoumiliardovou tržní hodnotou. Návrh dohody proto město s Energií AG průběžně konzultuje, a nechává si přitom radit od advokáta Petra Konečného. Ten je nejen specialistou na akciové společnosti, ale také bývalým radním a zastupitelem Olomouce. „Ví tedy, co by si měli zastupitelé ohlídat a jak,“ tvrdí starosta.
Podmínky, které si město v dohodě klade, jsou podle Malého velmi tvrdé. „Ne každý je schopen nebo ochoten je splnit,“ tvrdí. Proč by tedy Energie měla chtít investovat za podmínek, které jiní odmítají?
„Vodohospodářství bude mnohem výnosnější, než je teď. Investorovi se z jeho vkladu bude vracet víc, než kdyby měl peníze uloženy na účtu,“ nabídl před časem vysvětlení místostarosta Petr Sedláček.
Stejně vysvětluje zájem Energie i starosta Malý: „O peníze vložené do ní nikdy nepřijdete. Osm tisíc akcií kroměřížských vodáren vlastní nějaký Australan ze Sydney. I jemu tedy zřejmě koupě akcií VaK stála za to,“ řekl. Pro rakouskou firmu je to podle něj další krok k expanzi na českém trhu.
Poslední návrh akcionářské dohody tým v úterý doporučil radě ke schválení. Ta včera návrh přijala a postoupila ho ke schválení zastupitelstvu. „Buď bude návrh přijat, nebo odmítnut. Táhne se to ale už přes rok a zdá se, že to spěje k rozuzlení,“ řekl starosta Malý. Naději na schválení dohody podle něj zvyšuje to, že se na její přípravě podíleli zástupci všech stran a že přípravný tým ji přijal jednohlasně.
Ale například kroměřížská organizace KDU-ČSL nedávno vydala prohlášení, kde nesouhlasí s tím, aby se měnil počet členů představenstva a dozorčí rady VaK. Právě s tím ale návrh akcionářské dohody počítá. Postup města sledují s podezřením také někteří malí akcionáři. Společnost Compas Capital Consulting si například stěžuje, že v městském „vodárenském týmu“ sedí i někteří členové orgánů VaK. Compas si proto od města vyžádal všechny dokumenty z jednání týmu za celou dobu jeho působnosti. „Žádáme o zaslání všech materiálů v co nejkratším termínu,“ píše jednatel společnosti Radek Novotný v dopisu adresovaném radnici.
Pokud se Kroměříž s Energií AG dohodne, vodárny to pocítí. Firmu o zhruba 210 zaměstnancích tak nejspíš čeká zeštíhlení. „Nevíme, jestli ve společnosti nesedí někdo navíc. Ten, kdo má ve správě podobných zařízení desítky, to zjistí velice rychle,“ tvrdí starosta. Podle starosty ale nepůjde o drastické propouštění. „Zřejmě bychom to řešili odchody do důchodu. Průměrný věk ve společnosti je hodně vysoký,“ tvrdí Malý.
***
* Spor o vodárny
Vývoj případu
Finanční skupina Penta, druhý největší akcionář kroměřížských vodáren, nabídla před dvěma lety majoritnímu akcionáři Kroměříži, že zastaví soudní spory, které proti ní vede. Podmínkou bylo, že Kroměříž spolu s ní prodá své akcie španělské společnosti Aqualia.
O prodeji mělo zastupitelstvo jednat den před komunálními volbami roku 2006, tehdejší starosta Petr Dvořáček ale nakonec prodej z jednání zastupitelstva stáhl, Penta pak soudní spory obnovila.
Vrchní soud v Olomouci se ale rozsudkem z 1. října postavil na stranu Kroměříže a Penta proto nabídla městu další smír, pokud se město dohodne na spolupráci se společností Energie AG.