V Podzámecké zahradě dojde k rekonstrukci slavné bitvy se Švédy
Před 376 lety Kroměříž zažila skličující ránu. Město obsadila švédská vojska, vyplenila ho a s výjimkou několika domů téměř srovnala se zemí. Tento historický milník si Kroměříž připomene v sobotu 11. května v prostoru Podzámecké zahrady, kde město Kroměříž společně se skupinou historického šermu Biskupští manové připravilo již 6. ročník oblíbeného Dobývání Kroměříže Švédy.
„Každým rokem v květnu zahajujeme turistickou sezonu v Kroměříži historickou slavností, jejímž ústředním tématem je buď nějaké aktuální výročí, nebo jiná významná událost. Poté, co jsme si v minulých letech připomněli například osobnost Jana Milíče z Kroměříže, biskupa Karla Lichtensteina z Castelcornu či kroměřížské setkání rakouského císaře Františka Josefa I. s ruským carem Alexandrem III., se tematicky vracíme do dob třicetileté války,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.
Dobývání Kroměříže Švédy začíná v pátek 10. května ve 20:00 vojenským tažením městem a přesunem armád ze zadní části Pionýrské louky na Velké náměstí, kde se po půl deváté večer uskuteční koncert skupiny Tempus. Sobotní program začne v 10:00 také průvodem, který vyjde tentokráte z Vejvanovského ulice na Velké náměstí. Odtud se armády přesunou před Arcibiskupský zámek, kde v 10:30 dojde ke krátkému ozbrojenému střetu.
Od 13:30 se veřejnosti otevře v Podzámecké zahradě za Pionýrskou loukou tábor a diváci budou moci nahlédnout do vojenského ležení. Celodenní program završí po 15:00 rekonstrukce zmíněné bitvy z roku 1643, kdy vojska švédského generála Lennarta Torstensona vpadla přes Čechy podruhé na Moravu, osvobodila zde švédskou posádku Olomouce a s pomocí odbojných Valachů vyplenila Kroměříž.
„Akce probíhá záměrně v nádherném prostředí zámeckého parku, kde dojem z rekonstrukce neruší žádné moderní prvky, což umožňuje fotografům a kameramanům pořídit skvělé snímky, divákům umožňuje naplno podlehnout iluzi opravdové bitvy a prostor navíc nabízí i komfortní zastínění stromy,“ poznamenal vedoucí Biskupských manů Evžen Petřík.