Ve vestibulu radnice představuje svou činnost ČSOP Planorbis Kroměříž
Autor: Ing. Marie Šušlíková
Kroměříž – Výstava představující činnost ČSOP Planorbis v Kroměříži je od 7. března instalována ve vstupních prostorách kroměřížské radnice. Expozice je jako příklad dobré praxe prezentován v rámci projektu „Zelená pro Zlínský kraj – environmentální vzdělávání jako cesta k udržitelnému rozvoji.“
ZO 60/03 Planorbis ČSOP Kroměříž vznikla v roce 1993 a v první fázi svého působení si kladla za cíl údržbu a ochranu přírodních památek v okolí Kroměříže – vyčištění a údržba areálu Na Stráži, práce spojené se vznikajícím biocentrem Hráza, údržba přírodní památky Stonáč, likvidace černých skládek v okolí města.
Od roku 1996 začala tato organizace realizovat vzdělávací a osvětovou činnost a programy ekologické výchovy zaměřené především na středoškolskou mládež, pracovníky státního sektoru (pedagogy, úředníky) a širokou odbornou i laickou veřejnost.
V roce 1998 bylo založeno Ekocentrum Planorbis a jako součást registrovaných Ekocenter ČSOP začalo připravovat programy pro školy, vydávat zpravodaj Locus, pořádat výtvarné, fotografické a informativní výstavy, besedy a přednášky. V okolí Kroměříže začala organizace instalovat naučné stezky Hráza, Stonáč, Zámeček a Zacharka, které se snaží pravidelně obnovovat a udržovat.
Od roku 2000 je ZO Planorbis ČSOP členem Sdružení středisek environmentální výchovy SSEV Pavučina a začala vydávat ediční řadu brožur „Průvodce“ a zahájila spolupráci s místní Knihovnou Kroměřížska při většině akcí. Organizace funguje jako součást neziskového sektoru postupně vznikající po roce 1989 v České republice a je sdružením dobrovolných spolupracovníků.
Mezi aktivity organizace patří praktická činnost ochrany přírody a krajiny, environmentální a ekologická výchova (EVVO) zaměřená na školy a veřejnost, instalace a údržba naučných stezek v regionu, likvidace černých skládek v okolí Kroměříže, organizace vzdělávacích akcí a seminářů, realizace výstav s ochranářskou a přírodní tématikou i s prvky kulturního života v regionu, spolupráce na reintrodukci raků do nových lokalit v regionu Zlínského kraje, konzultace a poradenství v oblasti ekologie, environmentalistiky a globální výchovy, grafická příprava a tvorba propagačních a prezentačních materiálů pro potřeby ochrany přírody a krajiny.
Projekt „Zelená pro Zlínský kraj – environmentální vzdělávání jako cesta k udržitelnému rozvoji“ je spolufinancován Evropskou unií (EU), resp. Evropským sociálním fondem (ESF), státním rozpočtem České republiky a Zlínským krajem.
Výstava potrvá do 30. března 2007