Ve Vodní ulici se kvůli havarijnímu stavu začne pracovat už 19. února
Práce ve Vodní ulici začnou kvůli havarijnímu stavu kanalizace u obchodního domu Štrof už v pondělí 19. února. „Kanalizace v místě prosakuje, a tak společnost Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) zahájí práce dříve, a to v režimu havárie,“ uvedl starosta Jaroslav Němec. Plánovaná oprava vodovodu a kanalizace bude zahájena 1. března.
V první etapě, která je plánovaná na letošní rok, čeká oprava úsek od obchodního domu Baťa až po křižovatku s ulicemi Dobrovského a Farní. Po VaK by od 1. května měla nastoupit plynárenská skupina innogy. Na 1. července je pak plánováno zahájení opravy povrchu ulice, kterou obstará město. Zbylá část ulice je plánována na rok 2019.
Bližší informace o celé akci lidé mohou získat na veřejném projednání, které se uskuteční ve středu 14. února v 16:00 v zasedací místnosti ve druhém patře budovy radnice na Velkém náměstí. Město pořádalo veřejné fórum k opravě Vodní i loni v listopadu. Během stavby pak zájemci získají aktuální informace v informačním středisku, které nebude nakonec zřízeno ve Farní ulici, ale lidé ho najdou ve Vodní ulici v pronajatých prostorách domu číslo popisné 54.
VaK bude podle předsedy představenstva a ředitele Ladislava Lejsala vyměňovat letité přípojky kanalizace k jednotlivým domům, samotné vedení kanalizace opravil už v roce 2005. Kompletní výměna ale čeká poruchový vodovodní řád včetně přípojek. Vak počítá s náklady asi 6,5 milionu korun na první etapu a kolem sedmi milionů korun na etapu plánovanou v roce 2019.
Podle Lejsala se jedná o velmi náročnou akci v historické ulici. Zakázku získala společnost VHS Brno. Podle předsedy představenstva Oldřicha Bodi začne s výměnou kanalizačních přípojek, které jsou místy až pět metrů hluboko. Výměna vodovodu přijde na řadu až poté, co to umožní klimatické podmínky. Obyvatelům ulice bude zajištěna provizorní dodávka vody.
Ulice bude po dobu stavby průchozí, zajištěno bude zásobování obchodů i odvoz odpadů. Zemina z výkopů se bude z ulice odvážet většinou přes Velké náměstí pryč. Zpět do výkopů půjde kamenná drť. Obchody a nemovitosti, u nichž se bude aktuálně pracovat na přípojkách, zůstanou přístupné díky mostkům. Možné uzavírky by neměly přesáhnout dva dny. Obchodníci musejí počítat i s komplikacemi při zásobování, přijdou i o možnost záboru veřejného prostranství.
„Všichni se budeme snažit o to, aby omezení trvala co nejkratší dobu,“ dodal kroměřížský starosta Jaroslav Němec. Poté, co plynaři položí nové potrubí, začne s opravou povrchu ulice město. Po dohodě s památkáři zůstane zachován historický ráz ulice. Po obou stranách tak budou chodníky z pásových žulových desek, komunikace bude z žulových kostek. Chodníky budou širší na úkor komunikace. Město by první etapa prací měla odhadem stát šest milionů a druhá sedm milionů korun.