Ve ztrátách a nálezech v Kroměříži skončil had, králík i taška s čerstvým masem
Ve ztrátách a nálezech v Kroměříži končí každoročně zhruba 300 položek. Lidé na zdejší městskou policii nejčastěji nosí klíče, peněženky a mobilní telefony. Objevují se ale také kuriózní předměty, jako je například taška s čerstvým masem, nebo i zvířata. Mezi nimi nechyběl třeba had nebo také králík v kleci, který byl nalezen u popelnice. Tato zvířata se k majitelům nevrátila, předmětů se do rukou vlastníka dostane zpět asi polovina, uvedla Leona Nováková z městské policie.
Hledání majitele je podle ní mnohdy časově náročné. „Třeba nalezené mobilní telefony bývají často vybité nebo zablokované, což nám situaci neusnadňuje. Stalo se ale, že jednou se o moderní mobilní telefon přihlásilo hned deset potenciálních majitelů. Žádnému se však nepodařilo prokázat, že patří skutečně jemu. Nikdo neznal PIN,“ popsala Nováková.
Takřka vyloučeno podle ní je, aby se majiteli vrátily nalezené peníze. „Lidé je přitom nosí docela často. Pamatuji si ale snad jen jeden případ, kdy se dostaly zpět majiteli. Tehdy pomohl kamerový záznam,“ vzpomínala Nováková. Lepší je to s penězi, které lidé zapomenou v bankomatech. Městská policie je vrátí bance, která pak dohledává majitele zapomenuté hotovosti sama.
Aby se věc dostala k majiteli, musí na městské policii své vlastnictví prokázat. „U klíčů od auta například donesou technický průkaz a pak ještě probíhá kontrola u vozidla. U klíčů od bytu se porovnávají náhradní klíče. Pokud je majitel nedonese, strážníci klíče kontrolují na místě u dveří bytu. U peněženek je třeba, aby lidé uvedli, co v nich je, případně pomohou doklady. V tomto případě je ale třeba po ztrátě zajít na městskou policii rychle, protože nalezené občanské a řidičské průkazy i pasy záhy posíláme úřadu, který je vydal,“ dodala Nováková.
Horší je to s nalezenými zvířaty. Psi a kočky se vozí do útulků, zmíněný had skončil nakonec ve zverimexu. „Měli jsme tu také papoušky, o které se nikdo nepřihlásil a kteří putovali do Podzámecké zahrady. Našla se i koza a kozel, kteří se ovšem k majiteli vrátili,“ doplnila Nováková. Z dalších předmětů se často na služebně objevují i batohy a jízdní kola, v poslední době přibývá i stále populárnějších koloběžek. Z méně častých nálezů lze zmínit třeba holicí strojek, příruční tašku s více než 40 000 korunami, lyže, kolečkové brusle nebo zmíněnou tašku s čerstvým masem.
„Měli jsme tu i rybářský prut, který pán zapomněl na Bágráku a až po roce si pro něj přišel k nám. Předložil doklady a krabici od navijáku, a tak jsme mu prut vrátili,“ vzpomínala Nováková. Lidé nosí nalezené předměty přímo na městskou policii, menší mohou hodit do schránky umístěné na budově městského úřadu v ulici 1. máje. Tři měsíce bývají fotografie ztracených a nalezených předmětů vyvěšené na nástěnce i na internetu. Městská policie je uchovává tři roky, potom propadají městu.
Lidé se o svou věc, kterou objeví ve ztrátách a nálezech, mohou přihlásit na telefonním čísle 573 321 234. Věci, které propadnou městu, mají různý osud. „Hodnotné předměty, například šperky či fotoaparáty, nabízíme k prodeji přes bazar, kola věnujeme projektu Kola pro Afriku. Ostatní předměty, pro které již není možné najít využití, odvážíme na sběrný dvůr,“ popsala Petra Dobešová z radničního odboru správy majetku města a služeb.