Voda na Kroměřížsku patří k levnějším v ČR. Díky akcionářské dohodě skokově růst nebude
Obyvatelé Kroměřížska platí za vodu mnohem nižší částku, než je tomu v jiných oblastech České republiky. Podle serveru www.skrblik.cz stojí v zemi letos průměrně 1000 litrů odebrané a vyčištěné vody 85,66 koruny. Lidé na Kroměřížsku za stejné množství vody platí pouze 76,86 koruny. V některých lokalitách v České republice přitom lidé za vodné a stočné dají i více než 100 korun za metr krychlový vody.
Jedná se zejména o místa, kde jsou vodárny v rukou zahraničních provozovatelů. Lidé na Kroměřížsku mají ale jistotu, že voda je v rukou měst a obcí, a to díky v roce 2016 uzavřené akcionářské dohodě ve společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK). Dohoda Kroměříže, města Morkovice-Slížany a obcí Dřínova a Zborovic (spolu drží asi 51,5 procenta akcií VaK) dává obyvatelům regionu na 30 let jistotu, že právě města a obce budou hospodaření s klíčovou surovinou ovládat. Mohou také opravovat vodovody a kanalizace s pomocí dotací, VaK takto získal v posledních letech asi 270 milionů Kč.
„Domnívám, že uzavření dohody patří mezi nejvýznamnější počiny tohoto volebního období. Zajišťuje přijatelnou cenu vody, obnovu vodovodů a kanalizace s pomocí dotací i to, že zisk společnosti neskončí v cizině. I nadále chceme zajistit ve VaK stabilitu a ochránit jej před nájezdy privátních firem a libovůlí politiků, kteří brojí proti akcionářské dohodě a tedy i proti tomu, aby voda byla ovládána městy a obcemi,“ uvedl starosta Kroměříže a místopředseda představenstva VaK Jaroslav Němec (nezávislý).
Cena vody na Kroměřížsku je nejlevnější ve Zlínském kraji. Lidé na Uherskohradišťsku letos platí za metr krychlový vody 78,54 koruny, na Vsetínsku 80,73 koruny a na Zlínsku 85,71 koruny za 1000 litrů odebrané a vyčištěné vody. Na Zlínsku provozuje vodárenskou infrastrukturu společnost Moravská vodárenská. Voda v regionu patřila k nejdražším v Česku. V posledních letech ale tempo růstu klesalo a na letošek se cena dokonce o korunu za metr krychlový snížila. Přesto je stále nejvyšší v kraji.
Na Kroměřížsku se cena vody meziročně v posledních letech zvyšuje asi o 1,50 až o dvě koruny za metr krychlový. „Cílem představenstva bylo a vždy bude zachování kolegiální ceny vodného a stočného pro naše zákazníky, vždy vyvážené a pod hranicí stanovené sociálně únosné ceny. Zároveň takové ceny, která svým přiměřeným ziskem bude zajišťovat obnovu majetku a současně rozvoj akciové společnosti se zachováním dividendové politiky pro své akcionáře,“ uzavřel předseda představenstva a ředitel VaK Ladislav Lejsal.