Vyhodnocení dětské literární soutěže Příběh stromu
Autor: dětské oddělení Knihovny Kroměřížska
Oddělení pro děti a mládež Knihovny Kroměřížska se připojilo do projektu Klubu dětských knihoven SKIP ČR s názvem „Kde končí svět", vyhlašovaném a organizovaném veřejnými knihovnami pro děti a mládež v České republice. Jednou z oblastí projektu je literární soutěž, k níž se Knihovna Kroměřížska ve školním roce 2006/2007 opět připojila, aby ctila dlouhou tradici autorské tvorby žáků z kroměřížského regionu. Okresní kolo soutěže v autorském psaní pro dívky a chlapce do 15 let pořádáme již počtrnácté.
Výběrem tématiky 14. ročníku literární soutěže jsme se připojili ke kampani Města Kroměříže MĚSTO STROMŮ a vyzvali jsme mladé autory k psaní povídek, básní, fejetonů, esejů či humorného příběhu na téma stromy či les. Okresní kolo naší literární soutěže jsme tedy příznačně nazvali: Příběh stromu.
109 příspěvků, které jsme do obdrželi, jsme hodnotili podle věku autorů. Rozdělili jsme je tedy opět do pěti věkových kategorií: 1. až 3. třídy, 4. a 5. třídy, 6. a 7. třídy, 8. a 9. třídy a kategorie žáků praktických a speciálních škol, jejichž práce rozdělujeme do mladší a starší věkové kategorie. Tedy rozdělili bychom, ale zde psali jen starší žáci, mladší kategorie nebyla v praktických a speciálních školách zastoupena.
Pětičlenná porota složená z knihovníků a pedagogů přidělovala každé práci jeden až deset bodů, přičemž desítka znamená nejvyšší ocenění. Od pěti porotců mohl tedy soutěžící získat nejvýše 50 bodů. Porotci pečlivě přečetli 72 prací od dívek a 37 příspěvků, jejichž autory byli kluci. Nejvíce spisovatelů se našlo mezi osmáky a deváťáky – 45 děvčat a chlapců. 24 dětí bylo ze šestých a sedmých tříd, 19 ze speciální a praktické školy, 17 bylo čtvrťáků a páťáků a jen 4 děti patřily do kategorie prvních až třetích tříd. 84 literárních prací napsaly děti v próze, 25 v řeči vázané, šlo tedy o poezii.
14. ročníku literární soutěže s názvem Příběh stromu se zúčastnilo nejvíce žáků ze ZŠ Oskol, bylo jich 37. 19 příspěvků nám zaslali žáci ze ZŠ praktické a ZŠ speciální na ulici 1. máje, 17 ze ZŠ Zachar, 13 prací jsme obdrželi od dětí ze ZŠ Bratrství Čechů a Slováků v Bystřici pod Hostýnem, přečetli jsme 8 příspěvků z 2. ZŠ Smetanovy sady v Holešově, psalo také 6 studentů z kroměřížského gymnázia, 4 děti z Církevní ZŠ v Kroměříži a 3 práce poslali žáci ze ZŠ v Hulíně.
Ocenění předaly pracovnice knihovny a zástupci kroměřížské radnice těm dvaceti dívkám a klukům, kteří oslovili pětičlennou porotu složenou z pedagogů a knihovníků nejvíce. Všechny práce byla navíc zaslány do knihoven ve Zlíně, Uherském Hradišti a Vsetíně, kde se utkají s nejlepšími příspěvky dětí z celého Zlínského kraje. Právě Knihovna Kroměřížska, Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, Knihovna F. Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti a Masarykova veřejná knihovna ve Vsetíně organizují okresní a poté krajská kola literárních soutěží již několik let. Celkem se nám letos v okresních kolech soutěží, jak víme od kolegyň z jmenovaných knihoven, sešlo celkem kolem 800 prací, takže uspět navíc i v kraji by bylo víc než skvělé.