Vyjádřete se k zavážení hliniště vážanské cihelny
Kroměříž – Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo dokumentaci vlivů na životní prostředí u záměru s názvem „Plán likvidace I. etapy hliniště v dobývacím prostoru Vážany". Jedná se o dokumentaci, která zahajuje proces posuzování vlivu na životní prostředí (EIA) u záměru firmy ECODUMP zavážet bývalé hliniště vážanské cihelny popílkovým granulátem OTOSAN 2 a k níž se může každý občan či organizace vyjádřit a vznášet připomínky.
V rámci likvidace hliniště bývalé cihelny dnes platí stávajícího rozhodnutí Obvodního báňského úřadu, které povoluje do vytěženého prostoru hliniště řízeně ukládat jako technologické suroviny vytěženou zeminu, kameny a hlušinu. Cílem záměru firmy je vydání změny, která umožní ukládat v hliništi kromě uvedených materiálů nově i popílkový granulát OTOSAN 2. S tímto záměrem však nesouhlasí ani kroměřížská radnice, ani zdejší občané. Rozhodnutí je však v pravomoci Obvodního báňského úřadu a právě proces posuzování vlivu záměru na životní prostředí (EIA) mu poslouží jako jeden z podkladů pro konečný verdikt.
Do dokumentace záměru je možno nahlížet (po telefonické dohodě, tel.: 267 122 828) v sekretariátu odboru posuzování vlivů na životní prostředí MŽP (Vršovická 1442/65, Praha 10, 100 10, 3. patro, dveře č. 303 v pracovních dnech), na odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Zlínského kraje (třída Tomáše Bati 21, 11. patro, dveře č. 1136) nebo na odboru životního prostředí Městského úřadu Kroměříž (po telefonické domluvě na 573 321 323). Do textové části dokumentace lze také nahlédnout v Informačním systému EIA na internetových stránkách CENIA, české informační agentury životního prostředí (www.cenia.cz/eia) a na stránkách Ministerstva životního prostředí (www.mzp.cz/eia), pod kódem záměru MZP264. Písemné vyjádření k dokumentaci může veřejnost zasílat na uvedenou adresu ministerstva nejpozději do 24. června 2010.
Zveřejnění dokumentace je prvním krokem v procesu EIA. Získané připomínky ministerstvo vyhodnotí a zapracuje do posudku, který bude opět veřejnosti předložen k nahlédnutí a dalšímu připomínkování. Poté ministerstvo musí svolat veřejné projednávání, které je rovněž veřejně přístupné všem zájemcům a na němž mohou účastníci opět vnášet své připomínky. V konečné fázi celého procesu ministerstvo vydává závěrečné stanovisko, zda uvedený záměr může či nemůže mít vliv na životní prostředí, případně jaké podmínky je nutné při realizaci splnit. Toto stanovisko slouží jako jeden z podkladů pro rozhodování Báňskému úřadu.