Vyšla nová monografie o kroměřížském zámku a zahradách
Kroměříž – Novou odbornou monografii s názvem „Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži“ vydává začátkem letošního července kroměřížské územní pracoviště Národního památkového ústavu. Kniha je monotematicky věnována historickému a uměleckohistorickému zhodnocení nejvýznamnějších kroměřížských památek, které jsou deset let zapsány v seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO. Na vydání publikace se podílelo město Kroměříž, Katedra dějin umění Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Muzeum umění Olomouc – Arcidiecézní muzeum Kroměříž. Edici podpořilo rovněž Arcibiskupství olomoucké a finanční dotace poskytly Ministerstvo kultury České republiky, Zlínský kraj a město Kroměříž.
Významného úkolu souhrnně a na úrovni aktuálního vědeckého poznání zpracovat tak rozsáhlé téma se ujal autorský kolektiv pod vedením prof. PhDr. Milana Tognera. Jako editor publikace a její výkonný redaktor působil PhDr. Marek Perůtka, který současně připravil koncepci celého projektu. Texty jednotlivých kapitol vypracovali specialisté Katedry dějin umění Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Arcidiecézního muzea Kroměříž, z nichž ovšem mnozí jsou současně také absolventy olomoucké uměnovědné katedry. Jako členky redakčního kolektivu k uskutečnění edičního záměru výrazně přispěly místostarostka města Kroměříže MUDr. Olga Sehnalová, MBA, a kastelánka Arcibiskupského zámku ing. Zdeňka Dokoupilová, která byla iniciátorkou celého podniku.
Kniha je rozdělena do tří základních oddílů: Rezidence, Zahrady a Sbírky. Každá z jednotlivých částí je potom dále členěna do tematických kapitol. V případě rezidence se jedná o chronologický popis stavebního vývoje zámku v kapitolách Gotický hrad, Renesanční zámek, Barokní rezidence, Biskupské a arcibiskupské sídlo, samostatný text je věnován i významné sochařské výzdobě zámecké budovy. Oddíl zahrad je logicky členěn na dvě kapitoly zabývající se samostatně Podzámeckou a Květnou zahradou. O zámeckých sbírkách pojednávají kapitoly Obrazárna, Kresba a grafika, Knihovna, Hudební archiv, Mince a medaile. Součástí knihy je i soupis odborné literatury a jmenný rejstřík. Publikace „Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži“ vychází současně v české a anglické mutaci, má 248 tiskových stran a bohatý obrazový doprovod v počtu 221 obrázků.
Komplex kroměřížského Arcibiskupského zámku a zahrad představuje unikátní soubor historických objektů prověřený časem a jeho význam a hodnota výrazně překračují domácí horizont. Když byl v prosinci 1998 Arcibiskupský zámek v Kroměříži společně se zdejší Podzámeckou a Květnou zahradou zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, stal se po Lednicko-valtickém areálu v pořadí druhým souborem památek na území České republiky, jehož charakteristika bezezbytku naplňuje oba klíčové pojmy v názvu prestižní listiny. Kroměřížský komplex barokního zámku a jeho historických zahrad je nejen nositelem hodnot architektonických a výtvarných, ale současně též urbanistických, krajinářských i ryze přírodních. Jeho pojetí navíc už od samotného počátku v polovině šedesátých let 17. století s takovým vyzněním záměrně počítá. Téma univerzálního chápání světa jako jednoty kulturních a přírodních fenoménů, směřujících souběžně k dokonalejší formě duchovní existence, ovládá jak ikonografický program výtvarné výzdoby zámeckých interiérů, tak ideovou a prostorovou koncepci obou zahrad. Stejně intenzivnímu zájmu jako zahrady se vždy těšila i samotná budova zámku, její malířská a sochařská výzdoba a bohaté umělecké sbírky. Zahrnují početná díla z oboru malby, kresby, grafiky, historické knihovní fondy, hudebniny, numismatické památky a jiný cenný historický mobiliář – nábytek, zlatnické práce nebo textilní památky. Mobiliární fond kroměřížské rezidence postihuje spojitý vývoj evropské výtvarné, hudební, divadelní a literární kultury pozdní antikou počínaje a historismem pozdního 19. století konče.
Autor: PhDr. Marek Perůtka