Z Kroměříže poprvé v historii vyplula dračí loď
Kroměříž – Dvanáct a půl metrů dlouhou dračí loď ve čtvrtek 11. června slavnostně spustili na hladinu řeky Moravy v Kroměříži sportovci z Brna. Členové klubu Draci Bystrc v Kroměříži tímto aktem zahájili čtyřdenní putování po řece Moravě a Baťově kanálu.
„Jedná se o historicky první sjezd Baťova kanálu na dračí lodi. Plavba začíná v Kroměříži a končí v Hodoníně," uvedl Robert Kubíček z pořadatelského týmu. Spouštění lodě a slavnostní nástup posádky si po 16. hodině nenechaly ujít desítky lidí z Kroměříže ani studenti zdejších středních škol, z nichž někteří si jízdu dračí lodí na vlastní kůži vyzkoušeli. Krátce před oficiálním startem lodě v 16.30 hodin sice část přihlížejících zahnal domů déšť, ovšem ani ten nemohl zabránit tomu, aby sportovci dlouho očekávanou plavbu zahájili. Svižným tempem udávaným sympatickou bubenicí posádka doplula do Kvasic a po krátké přestávce pokračovala k jezu v Bělově, cílovému bodu prvního dne plavby. V následujících dnech dračí loď pokračuje do Otrokovic (11 h), Napajedel (12 h), Spytighněvi (13 h), Babic (15 h), Starého Města (17 h) a Kostelan nad Moravou, kde posádka nocuje. V sobotu 13. června plavba v 10 h pokračuje startem z Kostelan a vede přes Nedakonice (12 h), Uherský ostroh (13 h), Veselí nad Moravou (14.30 h) do Vnorov (16 h). Celá akce končí v neděli 14. června, kdy dračí loď urazí úsek Vnorovy ( 8 h), Strážnice (10 h), Petrov (11 h), Sudoměřice (13 h), Skalica (14.30 h) a Hodonín 15.30 h).
Přes 2 tisíce let stará tradice pádlování na dračích lodích pochází ze starověké Číny. Lodě odvozené od boha vod - draka, jsou 12,5 metrů dlouhé a pojmou dvacet pádlujících, 10 nalevo a 10 napravo. Na konečných dvaadvacet členů posádku doplňuje kormidelník stojící na zádi a bubeník sedící na vysoké stolici vpředu, který údery do koženého bubnu udává rytmus pádlování. Přídě a zádě lodí zdobí vyřezávaná dračí hlava a ocas.
Moderní historie dragonboatingu se datuje od roku 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hong-Kongu. Odtud se sport rychle rozšířil do celého světa. Mezinárodní federace dračích lodí pořádá od roku 1995 oficiální mistrovství světa i mistrovství Evropy. Vzhledem k celosvětovému rozšíření a oblibě se dokonce připravuje zařazení této disciplíny do programu OH již v Pekingu 2008.