Žádosti o městský byt přijímá od července společnost Kroměřížské technické služby
Občané, kteří budou žádat o městský byt, se od 1. července budou obracet na městem vlastněnou společnost Kroměřížské technické služby (KTS). Dosud žádosti přijímal radniční odbor sociálních věcí a zdravotnictví. „Nájemní smlouvu přitom lidé uzavírají s KTS, která zároveň městské byty spravuje. Toto nastavení bylo pro žadatele o byty komplikované a proces přidělení bytu protahovalo. Proto od července přebírají celou tuto agendu technické služby,“ vysvětlil místostarosta Karel Holík, který je jednatelem KTS.
Technické služby dosud na základě rozhodnutí městské rady uzavíraly nové a prodlužovaly stávající nájemní smlouvy, vedly evidenci nájemného a služeb, řešily dluhy na nájemném nebo zajišťovaly opravy bytového fondu. Nyní budou také přijímat žádosti, a to osobně v pondělí nebo ve středu od 7:30 do 10:30 a od 12 do 15:30 hodin na adrese Velehradská 625 (vchod z Hanáckého náměstí), nebo e-mailem na adresu byty@kmts.cz. Bližší informace o možnostech získání městského bytu zájemci najdou na webu https://www.kmts.cz/mestske-byty-kromeriz/ nebo na telefonním čísle 732 112 100.
Podle Radovana Klabala, vedoucího odboru sociálních věcí a zdravotnictví, je systém jednotného místa pro příjem žádostí o městské byty a zpracování nájemních smluv zaveden například ve Zlíně, Otrokovicích či v Uherském Hradišti. Kroměříž nyní vlastní zhruba 500 bytů. Kromě klasických městských bytů jde o byty v domech zvláštního určení pro ubytování soběstačných seniorů a osob se zdravotním postižením, o byty v domech pro příjmově vymezené skupiny obyvatel a o startovací byty v rekonstruovaném domě v Havlíčkově ulici.
Převod agendy městských bytů umožní radnici již od 1. července letošního roku zřídit kontaktní místo pro bydlení. „Jedná se o pracoviště na úseku sociální práce odboru sociálních věcí a zdravotnictví v budově v ulici 1. máje. Zřizuje se pro obyvatele města Kroměříže, kteří jsou ohroženi ztrátou bydlení. Občané zde od sociálních pracovníků dostanou komplexní poradenství v oblasti bydlení, a to včetně nabídky sociální práce,“ popsal místostarosta Pavel Motyčka, který má na starost sociální oblast.
Podle Klabala se nyní dokončuje zákon o dostupném bydlení, který by měl být účinný již v příštím roce. Tento zákon bude každé obci s rozšířenou působností, tedy i Kroměříži, zřízení kontaktního místa pro bydlení nařizovat. „Se zřízením kontaktních míst pro bydlení přitom již nyní mají pozitivní zkušenosti v jiných obdobně velkých městech, jako je Kroměříž, například v Otrokovicích,“ uzavřel Klabal.