Zastupitelé potvrdili své původní stanovisko: Otosan ve Vážanech nechtějí
Kroměříž – Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo dokumentaci vlivů na životní prostředí u záměru s názvem „Plán likvidace I. etapy hliniště v dobývacím prostoru Vážany". Jedná se o dokumentaci, která zahajuje proces posuzování vlivu na životní prostředí (EIA) u záměru firmy ECODUMP zavážet bývalé hliniště vážanské cihelny popílkovým granulátem OTOSAN 2 a k níž se může každý občan či organizace vyjádřit a vznášet připomínky. V souvislosti s tímto řízením kroměřížská radnice přijala aktuální usnesení, kterým potvrzuje svůj dosavadní postoj k celé záležitosti – nesouhlasí s navážením Otosanu do prostoru vážanské cihelny.
V aktuálním usnesení ze dne 24. června 2010 Zastupitelstvo města Kroměříže trvá na svém původním usnesení ze dne 14. června 2007, v němž bere na vědomí petici občanů města proti zavážení bývalé cihelny ve Vážanech, a jednoznačně konstatuje, že s navážením materiálu Otosan II nesouhlasí. „Město je jedním z mnoha subjektů, které se k dokumentaci vyjadřují. Vycházíme z našeho původního rozhodnutí a nehodláme na něm nic měnit," upozornil starosta Miloš Malý. Podle něj stanovisko radnice vychází ze samotného posuzovaného materiálu, v němž je uvedeno, že zdravotní rizika, která bude přinášet realizace záměru obyvatelům Kroměříže-Vážan, budou vesměs jen malá a akceptovatelná při striktním dodržování technologických postupů. „Pokud bychom připustili toto tvrzení, i malé riziko je pro občany města rizikem a nehodláme ho podstupovat," dodal Miloš Malý.
V rámci likvidace hliniště bývalé cihelny dnes platí stávajícího rozhodnutí Obvodního báňského úřadu v Ostravě, které povoluje do vytěženého prostoru hliniště řízeně ukládat jako technologické suroviny vytěženou zeminu, kameny a hlušinu. Cílem záměru firmy je vydání změny, která umožní ukládat v hliništi kromě uvedených materiálů nově i popílkový granulát OTOSAN 2. S tímto záměrem však nesouhlasí ani kroměřížská radnice, ani zdejší občané. Rozhodnutí je však v pravomoci Obvodního báňského úřadu a právě proces posuzování vlivu záměru na životní prostředí (EIA) mu poslouží jako jeden z podkladů pro konečný verdikt.
Zveřejnění dokumentace je prvním krokem v procesu EIA. Získané připomínky ministerstvo vyhodnotí a zapracuje do posudku, který bude opět veřejnosti předložen k nahlédnutí a dalšímu připomínkování. Poté ministerstvo musí svolat veřejné projednávání, které je rovněž veřejně přístupné všem zájemcům a na němž mohou účastníci opět vnášet své připomínky. V konečné fázi celého procesu ministerstvo vydává závěrečné stanovisko, zda uvedený záměr může či nemůže mít vliv na životní prostředí, případně jaké podmínky je nutné při realizaci splnit. Toto stanovisko slouží jako jeden z podkladů pro rozhodování Báňskému úřadu.