Zemědělci ze Zlínského kraje slavili v Kroměříži dožínky
Zemědělci ze Zlínského kraje oslavili v Kroměříži letošní úrodu dožínkovou slavností. Návštěvníkům představili své dovednosti i pestré kroje ze všech oblastí kraje. Akci zahajoval dožínkový průvod, který tvořilo asi 400 krojovaných. „Velmi si cením všech lidí, kteří se svou pílí zasazují o zachování lidových tradic a zvyklostí,“ uvedl starosta Kroměříže Tomáš Opatrný, který také nezapomněl poděkovat zemědělcům za jejich práci i za to, jak se starají o krajinu.
Žně ve Zlínském kraji postupují kvůli nepříznivému počasí pomaleji než loni. K pondělku 14. srpna tak byly sklizeny jen asi dvě třetiny obilovin. Výnosy jsou ale oproti minulému roku lepší. U hlavní plodiny, pšenice ozimé, zatím podle údajů ministerstva zemědělství činí výnos 7,35 tuny na hektar, u ječmene jarního 6,29 a u řepky, která je sklizena téměř kompletně, 3,73 tuny na hektar. „Přeji zemědělcům dobrou úrodu. A přeji jim také, aby jim stát pomáhal a dal jim jistotu, kterou nemohou mít v počasí,“ dodal hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, který jako hospodář převzal od chasy dožínkový věnec.
Představitelé organizací působících v zemědělství upozornili na význam výroby vlastních potravin. „Od předsedy vlády jsem bohužel slyšel, že si všechny potraviny dovezeme. Čeští zemědělci přitom dokážou vyrobit potraviny kvalitní, bezpečné a zdravé,“ řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Podle Martina Pýchy, předsedy Zemědělského svazu ČR, je ohrožena tuzemská potravinová soběstačnost. „Pro obchodníky je výhodnější potraviny dovážet, třeba cibuli z Austrálie nebo česnek z Číny. Český zemědělec poté ale přestane cibuli a česnek pěstovat, byť jsou kvalitnější než dovezené. Hrozí, že za pár let nebudeme schopni náš národ uživit,“ dodal Pýcha.
Program dožínek zahrnoval jarmark, folklorní vystoupení, výstavu zemědělské techniky, koncerty i děkovnou mši svatou za úrodu. Novinkou byl koutek Lidové řemeslo žije vyhrazený lidovým tvůrcům oceněným v minulosti tituly Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje, Nositel tradice lidových řemesel nebo těm, kteří obdrželi uherskohradišťskou Cenu Vladimíra Boučka. Dožínky pořádá Okresní agrární komora Kroměříž a město Kroměříž ve spolupráci s Domem kultury v Kroměříži.
Dožínky jsou jednou z nejstarších domácích i světových lidových tradic. Jejich smyslem byly oslava ukončení sklizně obilí, které zajišťovalo obživu na další období, a poděkování za štědré dary poskytnuté přírodou. Většinou se odehrávaly na statku hospodáře, který měl povinnost žence pohostit a radovánky chasy zaplatit. Dožínky se v Kroměříži konaly do roku 1974, tradice byla obnovena až v roce 2007. V Kroměříži se pořádají proto, že na Kroměřížsku zemědělci pravidelně dosahují nejvyšších výnosů ve Zlínském kraji.