Zpráva o průběhu povodně při jarním tání v březnu roku 2005
Dne 16. března 2005 došlo v Kroměříži vlivem zvýšených teplot nad 15 stupňů k náhlému tání. Zrychlený odtok povrchové vody se projevil nejvíce v Kotojedech, kde voda z pole užívaného společností Agro Kvasice zaplavila křižovatku na Těšnovice, Trávník a Vážany. Vodu z křižovatky odčerpávali do 18 hodin dobrovolní hasiči pod vedením p. Janáska. Z křižovatky tekla voda silným proudem do Kotojed a do areálu SBD. Hasiči odčerpávali část vody do příkopu podél pravé strany cesty do Trávníka, kde se po 200 m ztrácela. V Kotojedech tekla voda po křižovatce příkopem po levé straně cesty, kde vtékala do koncové šachty kanalizace, na které leží místo poklopu část silničního panelu. Tato kanalizace nestačila vodu odvádět a ta tekla po silnici klopenou zatáčkou od domu SBD k protějším obytným domům, kde vtékala po neodvodněné vozovce vjezdy do domů. Místy vtékala do kanalizace, jejíž poklopy dešťových vpustí jsou mnohdy posazeny nad cestu. Dále voda vtékala do obnoveného příkopu podél zahrady Vrbeckých, odtud do vyčištěného propustku pod silnicí do vyčištěného mlýnského náhonu, kde se akumulovala až po propustek. Dále není mlýnský náhon vyčištěn. Povodňová komise vyhodnotila situaci jako přirozenou povodeň způsobenou jarním táním ve smyslu § 64 odst. 1 zák.č. 254/2001 – vodního zákona. Dle § 65 odst. 2 písm. a) vodního zákona Povodňová komise Kroměříž nařídila dne 16. března práce k řízenému ovlivňování odtokových poměrů. S pohotovostí společnosti VaK byly objednány zemní práce. Pole, ze kterého tekla voda, bylo odvodněno dvěma příkopy, které odvedly vodu přitékající na křižovatku do příkopu podél cesty směrem k železničnímu přejezdu. Část pole u železničního přejezdu byla oddělena příkopem od křižovatky, aby ji nezaplavovala a voda byla odvedena do šachty kanalizace, odvádějící dešťovou vodu z vojenského prostoru. Ze šachty byl posunut kónus. Tyto práce provedly VaK, a.s. Kroměříž v noci dne 16. března. Další kontrolou bylo zjištěno, že problémy na ulici Polní ve Vážanech již nejsou, a stejně tak v Těšnovicích, Trávníku, Drahlově, a ve Zlámance.
Dne 17. března v ranních hodinách byly obě křižovatky suché, tání v noci přestalo. Povodňová komise pokračovala v opatřeních při povodni a nařídila zemní práce na poli k řízenému ovlivňování odtokových poměrů dle § 65 odst. 2 písm. a) vodního zákona. Zemní práce prováděla firma DAM Morava s.r.o. pod vedením Ing. Jiřího Coufala. Přes pole podél silnice Vážany – Kotojedy byly vyhloubeny odvodňovací příkopy s odvodněním do příkopu u cesty, pod kterou byla voda převedena propustkem do šachty dešťové kanalizace od vojenského prostoru. Další příkop navazoval na první a odvodňoval pole u křižovatky Trávník – Těšnovice – Vážany - Kotojedy. Došlo také k navýšení hráze a prohloubení příkopu na poli u křižovatky u železničního přejezdu. Do doby vybudování příkopů na poli začal sníh opět tát a o půl dvanácté během deseti minut byla opět zaplavena křižovatka u Kotojed. S pomocí operačního štábu hasičů byla objednána technická pomoc a po poledni začalo čerpání vody z křižovatky do příkopu na pravé straně cesty do Trávníku. Obyvatelé Kotojed v té době odstranili panel z šachty kanalizace u SBD a tím byl urychlen odtok . Po tomto opatření byly zároveň dokončeny příkopy na poli a voda přestala přitékat na křižovatku a tekla do kanalizace DN 800 z vojenského prostoru. V té době začala kulminovat Kotojedka a stav hladiny byl ve večerních hodinách cca 0,5 m od koruny hráze. Přesto měla kanalizace ústící u mostu vlivem dobrého spádu odtok. V 16 h byl již odvolán zásah hasičů a situace v Kotojedech se uklidnila. Ve stejnou dobu oznámil operační důstojník tajemníkovi MPK problémy v Postoupkách. Přeplněný Věžecký potok se tu vyléval se do zahrad, k drážnímu tělesu a mezi budovy v Postoupkách. Do auta MPK byl přizván pan Dusík a jeli jsme na jez Strž. Na jezu nebyl přítomen jezný pan Perdykula, byl mimo ČR v Kalifornii. Náhradní jezný byl ve Vyškově a podle jeho tvrzení měl po pracovní době. V Moravě teklo 55 m3 průtoku a podjezí bylo pod normálním stavem, takže Kotojedka v podjezí měla dobrý odtok. V nadjezí byl problém v zaústění Věžeckého potoka, který neměl kvůli hladině stálého nadržení odtok. Proto bylo po delší dohodě s Ing. Zelíkem dohodnuto snížení hladiny nadjezí o 0,5 m. Jelikož nebyl přítomen nikdo z Povodí Moravy, manipulace byla dohodnuta s obsluhou elektrárny. Pracovník elektrárny se dohodl na snížení a manipulaci s jezem mobilem s Ing. Zelíkem. MPK navrhnul snížení přes noc do rána 18. března, ale Povodí Moravy nechalo snížené nadjezí do 19. března ze stejného důvodu na řece Haná. Haná kulminovala a bylo nutno ponechat sníženou hladinu nadjezí. Pak nastal 1. stupeň povodně na jezu a stejně bylo nutno začít manipulovat. Po manipulaci a sklopení klapek Ing. Foukal zamknul ovládací tlačítka na jezu a od 19. do 20. března nebyl nikdo z Povodí Moravy k zastižení kromě dispečinku.
Ve večerních hodinách 18. března byl ve 21:00 h vyhlášen první stupeň povodňové aktivity. Dne 19. března ve 4:15 h byl dosažen druhý stupeň PA. Hlásná služba – tajemník MPK rozesílal povodňové zprávy SMS povodňové komisi Kroměříže a tajemníkovi Krajské povodňové komise. Další mobilní telefony (Kvasice, Uherské Hradiště, Otrokovice) nebyly k dispozici. Tam zprávy posílá PK vyššího stupně a dispečink povodí Moravy. Od těchto orgánů nebyly MPK Kroměříž předány žádné zprávy o průběhu povodně. Stav hladiny byl zjišťován na fonickém hlásiči ČHMÚ. Zprávy o průběhu hladiny byly předávány operačnímu štábu HZS.
Dne 19.března byla společně s p. Novotným a pohotovostí VaK p. Mlčochem kontrolována zařízení na kanalizační síti.
- Byla kontrolována funkce šnekové čerpací stanice stoky Zachar a to uvedením do chodu.
- Byla kontrolována těsnost klapek u výústního objektu u úřadu práce – funkce dobrá.
- Klapky stoky Švabinského nábřeží – funkce dobrá, nutno dokončit klapku na Chelčického ulici. Dne 22.3. je hotova.
- Protipovodňová ochrana na Rostislavově ulici je téměř v pořádku, klapka je těsná, kolem potrubí protéká vzdutá voda z Moravy a proto čerpadla, i když jsou funkční nestačí odčerpávat vodu. Vzhledem k tomu, že během povodně nepršelo, nedošlo ke škodám. Je nutná rekonstrukce těsnosti šachty.
- Další kontrola proběhla na jezu Strž a bylo prověřeno spojení na Povodí Moravy. Kromě dispečinku nebyl nikdo k zastižení. Na místě byli přítomni pracovníci elektrárny, jez byl sklopen a uzamčen, obsluha jezu nebyla žádná.
- Dále byla provedena kontrola opatření na Šlajze – klapkou u výusti ze Šlajzy byla zpětně zatápěna. Proto byli kontaktováni rybáři a pan Bocheza odemkl šachtu a uzavřel klapku výusti. Tím se voda nedostával do rybníku.
- Dále proběhla kontrola vpusti do Podzámecké zahrady – byla uzavřena.
- Vzdutí zasahovalo výusť mlýnské strouhy a dosahovalo až do odlehčovací štítové stoky z Barbořiny. Voda z Moravy zaplavila zpětným vzdutím odlehčovací šachtu až nad přelivnou hranu a tekla zpět do stoky. Jelikož nepršelo, nedošlo ke škodám.
- Jako opatření po povodni bylo dohodnuto na zasedání povodňové komise, že budou předloženy návrhy smluv pro technickou a odbornou pomoc mechanizačními prostředky a odbornou pomocí v oblasti ŽP pro povodně, havárie a krizové situace a to s fy. DaM Morava s.r.o., VaK a.s. Kroměříž a VEGI s.r.o. Kroměříž. Tyto firmy předloží návrhy smluv do dubna 2005. Dále bylo zjištěno, že pytle na písek pro stavbu hrází nejsou k dosažení ani ze skladu CO ve Zdounkách, pouze po obdržení tří podpisů od úřadu Zlínského kraje. Proto bude nejlépe nakoupit cca 500 pytlů do skladu města KM od Tritiky s.r.o.
- Do další povodně zjistit spojení na mobily – jezný Povodí Moravy, MPK Uh. Hradiště, Otrokovice, Kvasice, Arcibiskupský zámek - obsluha přivaděče a Mlýnské strouhy, Moravský rybářský svaz – obsluha klapky výusti Šlajzy.
(Zpracoval Ing. Petr Vodák - tajemník Povodňové komise Města Kroměříže)