ZŠ Slovan – druhá Bezpečná škola v České republice
Kroměříž – Prestižním titulem Bezpečná škola (Safe School) se může od tohoto týdne honosit kroměřížská Základní škola Slovan. Vedení školy za účasti představitelů zdejší radnice, zástupců Světové zdravotnické organizace (WHO) a dalších hostů ve středu 20. února slavnostně podepsali certifikát, který stvrzuje členství největší kroměřížské školy Slovan ve společnosti pouhých dvaceti škol na celém světě, které mohou být díky trvalým opatřením zaměřeným na protiúrazovou prevenci označovány jako Bezpečná škola. V České republice jsou přitom takové školy pouze dvě a není náhodou, že obě se nacházejí v Kroměříži.
Základní škola Slovan získala prestižní titul poté, co se zapojila do stejnojmenného projektu WHO a splnila přísná kriteria směřující k vytváření bezpečného a zdravého prostředí ve škole. „Tento projekt Světové zdravotnické organizace je poměrně mladý, což potvrzuje i to, že titul Bezpečná škola byl na celém světě udělen pouze dvaceti školám. Slovan je teprve druhou Bezpečnou školou v České republice a je neuvěřitelné, že tou první je rovněž kroměřížská škola - Zachar. To opravdu svědčí o výjimečnosti vašeho města a jeho přístupu k aktivitám na poli bezpečnosti,“ uvedla Alena Šteflová, ředitelka kanceláře Světové zdravotnické organizace v České republice. Podle ní tato skutečnost není náhodná. „Kroměříž je také v síti Zdravých měst, je prvním městem ve střední a východní Evropě, které splnilo náročná kriteria projektu Bezpečná komunita a je zřejmé, že veškeré aktivity jsou dány systematickým přístupem celého města, škol, institucí a zdejších lidí,“ je přesvědčena Alena Šteflová.
Slavnostního aktu se zúčastnil také Max Vosskuhler z Mezinárodního výboru WHO pro projekt Bezpečná škola. „Počet žádostí o designaci se každým zvyšuje, ovšem kvalita projektů zdaleka nebývá vždy na patřičné úrovni. Projekty zkrátka neobsahují to, co se ve školách skutečně děje. Kvalita aplikace školy Slovan je ovšem v porovnání s jinými výjimečně dobrá. Dokonce plánujeme, že zdejší program použijeme jako příklad správně provedené aplikace pro Bezpečné školy na celém světe,“ uvedl Max Vosskuhler.
Město Kroměříž pracuje na projektu Bezpečná komunita již od roku 2000. „V roce 2003 jsme právě z rukou Maxe Vosskuhlera přijali titul Bezpečná komunita, jehož součástí projekt Bezpečná škola je. Bez aktivního přístupu širokého spektra osob a institucí, z nichž nejvýznamnějšími jsou právě školy, bychom se ale v oblasti protiúrazové prevence nikdy tak daleko nedostali. Cílem naší prevence je pomocí propracovaného sytému naučit děti, jak se mají chovat, aby nebezpečí úrazu předešli,“ dodala místostarostka Kroměříže Jarmila Číhalová, která má projekt Bezpečná komunita na starosti.