Vyhláška města Kroměříž č.6/1992 o Městské policii v Kroměříži
03. 09. 1992
Vyhláška města Kroměříž č. 6/1992
Městské zastupitelstvo Kroměříž schválilo dne 3. 9. 1992 v souladu s ustanovením 16 a 36 odst. 1 písm. h) z.č. 367/1990 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů tuto obecně závaznou vyhlášku:
Vyhláška o Městské policii v Kroměříži
Čl. 1 Úvodní ustanovení
1) Městské zastupitelstvo v Kroměříži zřizuje Městskou policii v Kroměříži /dále jen "městská policie"/,
2) Městská policie zabezpečuje místní záležitosti veřejného pořádku v obvodu působnosti Města Kroměříže.
3) Každý má právo obracet se na pracovníky městské policie /dále jen "strážník"/ se žádostí o pomoc; strážníci jsou povinni v rozsahu svých úkolů požadovanou pomoc poskytnout 1/.
4) Při plnění svých úkolů spolupracuje Městská policie s Policií České republiky /dále jen "policie"/.
5/ Při zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku strážníci zejména
a/ dohlížejí na dodržování obecně závazných právních předpisů o ochraně veřejného pořádku,
b/ přispívají k ochraně bezpečnosti osob a majetku,
c/ dohlížejí na dodržování pravidel občanského soužití,
d/ odhalují přestupky a v rozsahu stanoveném zákonem 1/ též ukládají a vybírají v blokovém řízení pokuty za přestupky 2/,
e/ upozorňují fyzické a právnické osoby na zjištěné nedostatky a podle konkrétní situace činí opatření k jejich odstranění,
f/ ukládají a vybírají v blokovém řízení pokuty též za přestupky proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu 3/spáchané neuposlechnutím zákazu, který vyplývá z místní úpravy silničního provozu 4/.
Čl.2 Řízení městské policie
1/ Městskou policii řídí starosta města.
2/ Velitelem městské policie je strážník, pověřený Městskou radou Kroměříž, který je přímo podřízen starostovi města a plní zejména tyto úkoly
a/ zastupuje městskou policii navenek,
b/ koordinuje a vede činnosti jednotky městské policie,
c/ zabezpečuje styk a spolupráci s Městským úřadem, policií a dalšími orgány,
d/ zajišťuje materiálně technické vybavení jednotky,
e/ organizuje výběr, výcvik nových strážníků a jejich přípravu na ověření odborné způsobilosti dle zvláštního předpisu.
Čl. 3 Strážníci
1/ Strážníci jsou v pracovním poměru k Městu Kroměříž.
2/ Jménem Města Kroměříž jedná v pracovně právních vztazích strážníků starosta.
3/ Strážník smí vykonávat povinnosti a oprávnění podle zákona 1/, jen má-li platné osvědčení o splnění stanovených odborných předpokladů vydané ministerstvem vnitra České republiky.
Čl. 4 Povinnosti strážníků
1/ Při provádění zákroků a úkonů k plnění úkolů městské policie je strážník povinen dbát cti, vážnosti a důstojnosti osob i své vlastní a nepřipustit, aby osobám v souvislosti s touto činností vznikla bezdůvodná újma a případný zásah do jejich práv a svobod překročil míru nezbytnou k dosažení účelu sledovaného zákrokem nebo úkonem.
2/ Strážník je povinen poučit osoby o jejich právech, provádí-li podle zákona 1/ zákrok nebo úkon spojený se zásahem do jejich práv nebo svobod, pokud to povaha a okolnosti zákroku nebo úkonu dovolují; v opačném případě je poučí okamžitě, jakmile to okolnosti dovolí.
3/ Strážník je v pracovní době povinen v mezích zákona provést zákrok nebo úkon, nebo učinit jiné opatření, je-li páchán trestný čin nebo přestupek či jiný správní delikt anebo je-li důvodné podezření z jejich páchání.
4/ Strážník je i mimo pracovní dobu povinen v mezích zákona provést zákrok, popřípadě učinit jiné opatření, zejména vyrozumět nejbližší útvar policie, je-li páchán trestní čin nebo přestupek, kterým je bezprostředně ohrožen život, zdraví nebo majetek.
5/ Strážník není povinen provést zákrok k plnění úkolů podle zákona 1/ , jestliže
a/ je pod vlivem léků nebo jiných látek, které závažným způsobem snižují jeho schopnost jednání,
b/ k jeho provedení nebyl odborně vyškolen ani vycvičen a povaha zákroku takové odborné vyškolení nebo vycvičení vyžaduje,
c/ by jeho provedení bylo v rozporu s opatřeními policie nebo jiných ozbrojených bezpečnostních sborů.
6/ Strážník je povinen při výkonu své pravomoci prokázat svou příslušnost k městské policii stejnokrojem s odznakem městské policie, identifikačním číslem a názvem města.
Čl. 5 Oprávnění strážníků
1/ Oprávnění požadovat vysvětlení
a/ strážník je oprávněn požadovat potřebná vysvětlení od osoby, která může přispět k objasnění skutečností důležitých pro odhalení přestupku a jeho pachatele nebo jiného správního deliktu, jakož i ke zjištění skutečného stavu věci, a v případě potřeby ji vyzvat, aby se ve stanovenou dobu dostavila na určené místo k sepsání zápisu o podaném vysvětlení.
b/ osoba je povinna výzvě podle písm. a) vyhovět,
c/ nevyhoví-li osoba bez dostatečné omluvy nebo bez závažných důvodů výzvě podle písm. a), může být k sepsání zápisu o podaném vysvětlení předvedena.
2/ Oprávnění požadovat prokázání totožnosti
a/ prokázáním totožnosti se pro účely zákona 1/ rozumí zjištění jména, příjmení, data narození a bydliště osoby. Důvod ke zjišťování totožnosti určuje míru spolehlivosti, s níž se zjištění provádí,
b/ strážník je oprávněn vyzvat osobu, aby hodnověrným způsobem prokázala svoji totožnost.
3/ Oprávnění předvést osobu
a/ strážník je oprávněn předvést na policii osobu podezřelou ze spáchání přestupku nebo osobu, která odpovídá popisu osoby hledané policií, neprokáže-li tato osoba hodnověrně svou totožnost,
b/ strážník je též oprávněn předvést osobu na žádost příslušného orgánu Města Kroměříže podle zvláštních předpisů 5/.
4/ Oprávnění odebrat zbraň
a/ strážník je oprávněn přesvědčit se, zda osoba, kterou předvádí nebo zadržuje, nemá u sebe zbraň, kterou by mohla ohrozit svůj život nebo zdraví anebo život a zdraví jiných osob, a odebrat ji,
b/ zbraní podle písm. a/ se rozumí cokoliv, čím je možno učinit útok proti tělu důraznějším.
5/ Oprávnění zakázat vstup na určená místa
a/ jestliže to vyžaduje účinné zabezpečení plnění úkolů městské policie, je strážník oprávněn přikázat každému, aby na nezbytně nutnou dobu nevstupoval na určená místa nebo se na nich nezdržoval,
b/ každý je povinen příkazu strážníka uposlechnout.
6/ Oprávnění otevřít byt nebo jiný uzavřený prostor
Je-li důvodná obava, že je ohrožen život nebo zdraví osoby anebo hrozí-li větší škoda na majetku, je strážník oprávněn otevřít byt nebo jiný uzavřený prostor, vstoupit do něho a provést v souladu se zákonem 1/ zákroky, úkony nebo jinká opatření k odvrácení bezprostředního nebezpečí.
7/ Oprávnění odejmout věc
Strážník je oprávněn po předchozí marné výzvě k vydání věci tuto věc odejmout, jestliže lze mít důvodně za to, že v řízení o přestupku může být vysloveno její propadnutí nebo může být zabrána 2/.
Čl. 6 Použití donucovacích prostředků, psa a služební zbraně strážníkem
1/ Strážník je oprávněn v rozsahu stanoveném zákonem 1/ použít tyto donucovací prostředky
a/ hmaty, chvaty, údery a kopy sebeobrany,
b/ slzotvorné prostředky,
c/ obušek,
d/ pouta,
e/ úder služební zbraní,
f/ hrozba služební zbraní,
g/ varovný výstřel ze služební zbraně.
2/ Strážník je oprávněn použít služební zbraň
a/ za podmínek nutné obrany 6/ nebo za podmínek krajní nouze 7/,
b/ aby zamezil útěku nebezpečného pachatele, jehož nemůže jiným způsobem zadržet.
3/ Služební zbraní podle odst. 2 se rozumí střelná zbraň.
4/ Strážník je oprávněn použít namísto nebo vedle donucovacích prostředků též psa.
Čl. 7 Stejnokroj strážníků
1/ Stejnokroj strážníků je nezaměnitelný se stejnokroji příslušníků ozbrojených sil a sborů a dalších sborů nebo organizací; stejnokrojové součásti jsou černé barvy, vyjma letních košil, které jsou barvy bílé.
2/ Součástí stejnokroje je černý opasek s doplňky uzpůsobenými pro nošení donucovacích prostředků a služební zbraně.
3/ Odznak městské policie /viz příloha č.1/ s identifikačním číslem nosí strážník na pravé straně prsou, nášivku s názvem a znakem města na záloktí levého rukávu, kovový odznak se znakem města nad štítkem čepice.
Čl. 8 Závěrečná a společná ustanovení
1/ Strážník je povinen zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, se kterými se seznámil při plnění úkolů městské policie nebo v souvislosti s nimi a které v zájmu zabezpečení úkolů městské policie nebo v zájmu jiných osob vyžadují, aby zůstaly utajeny před nepovolanými osobami. Tato povinnost trvá i po skončení pracovního poměru strážníka.
2/ Každý, koho městská policie nebo strážníci požádají o poskytnutí pomoci, je povinen, byl-li řádně poučen, zachovávat mlčenlivost o všem co se v souvislosti s požadovanou nebo poskytnutou pomocí dozvěděl.
3/ Povinnosti mlčenlivosti je oprávněn zprostit strážníka nebo osobu uvedenou v odst. 2 starosta nebo velitel městské policie.
Čl. 9
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 22. 9. 1992
Jitka Dvořáková Ing. Petr Kvapilík
zástupkyně starosty starosta města Kroměříže
O d k a z y
-----------
1/ Zákon ČNR č. 553/91 Sb., o obecní policii
2/ Zákon ČNR č. 200/90 Sb., o přestupcích
3/ 22 zákona č. 200/90 Sb.,
4/ Vyhláška federálního ministerstva vnitra č. 99/89 Sb., o pravidlech provozu na pozemních komunikacích /pravidla silničního
provozu/, ve znění pozdějších předpisů
5/ 42 zákona č. 71/67 Sb., o správním řízení /správní řád/
6/ 13 trestního zákona
7/ 14 trestního zákona