Dobrovolnický program Stravenka

Dobrovolnický program Stravenka byl navržen jako odpověď na nesystémové poskytování potravinové pomoci osobám bez domova a sociálně slabým v Kroměříži. Současná praxe, zahrnující výdej nesystémové potravinové pomoci řádovými sestrami, soukromými osobami a dalšími subjekty, nevedla k dostatečné motivaci cílové skupiny k aktivizaci a využívání sociálních služeb. Program čerpá inspiraci z úspěšných modelů ve městech jako Třinec, Český Těšín nebo Znojmo a klade důraz na koordinaci, podmíněnost pomoci a začlenění osob bez domova do drobných pracovních činností.

Hlavní cíle programu:

Zvýšení koordinace a systematizace pomoci osobám bez přístřeší.

Dílčí cíle:

  • Aktivizace osob bez domova.
  • Postupné zapojení osob bez přístřeší do drobných pracovních činností.
  • Nastavení systému bezplatného a nesystémového výdeje potravin osobám bez přístřeší.
  • Nasměrování osob bez přístřeší do sociálních služeb zaměřených na tuto cílovou skupinu.
  • Možnost potravinové pomoci osobám ohroženým sociálním vyloučením v krizi.
  • Sociální práce zaměřená na přesun osob bez domova do standardního bydlení (stabilizace příjmů, minimalizace sociálně patologických jevů, minimalizace substandardního bydlení).
  • Prevence kriminality.

Současná situace:

Osoby bez domova v Kroměříži získávají zdarma nesystémovou potravinovou pomoc u několika dárců.

Jídlo je však poskytováno bez podmínky aktivizace, což vede k nízké motivaci cílové skupiny k zapojení do sociálních služeb. Dle zkušeností sociálních pracovníků z terénu jsou osoby bez domova v Kroměříži natolik zajištěny potravinami, že často nespotřebované jídlo vyhazují a nejsou ani motivováni k vyřízení sociálních dávek či k pravidelné spolupráci s, pro tuto cílovou skupinu zřízenými, registrovanými sociálními službami.

Základní principy programu:

Dobrovolníci získají poukázku (nepřenosný strip) na potravinovou pomoc výměnou za aktivizaci v rámci registrovaných sociálních služeb, či výkonem dobrovolnických činností s koordinátorem dobrovolnického programu.

Aktivizace v rámci sociální práce: bude probíhat se sociálními pracovníky registrovaných sociálních služeb Nízkoprahové denní centrum Adam, či azylový dům poskytovatele Astras o.p.s. na adrese Purkyňova 702/3, 767 01 Kroměříž 1, a to v době od 9:00 – 15:00 každý všední den.

Výkon dobrovolnických činností: Dobrovolníci se setkají s koordinátorem pracovních činností každý pracovní den v 9:00.

Aktivity, jako je například drobný úklid, budou probíhat každý pracovní den od 9:00 po dobu cca 1 hodiny, a to zejména a na veřejných prostranstvích ve spolupráci s Kroměřížskými technickými službami.

Koordinátor programu dohlédne na výkon činností a zajistí distribuci pracovních pomůcek (rukavice, pytle na odpadky, reflexní vesty).

Výdej stripů:

Po odvedení práce, či aktivizačních činností obdrží dobrovolníci strip (nepřenosnou stravenku). Stravenka na jednotlivé pracovní dny bude vždy barevně odlišena a opatřena datem.

Stravenka opravňuje k bezplatnému odběru nesystémové potravinové pomoci ve výše zmíněných výdejních místech téhož dne. 

Krizová potravinová pomoc:

Krizová potravinová pomoc může být vydána osobám, které se dobrovolnického programu nemohou z objektivních důvodů účastnit, u poskytovatele registrovaných sociálních služeb Astras o.p.s., a to dle zákona o sociálních službách.

Další připravovanou možností je veřejná sbírka u ČČK, která by umožnila veřejnosti darovat prostředky na systémovou potravinovou pomoc pro osoby bez domova. 

Garant programu: PhDr. Pavel Motyčka, Ph.D., místostarosta města Kroměříže.

Koordinátor pracovních činností: Dana Trubenová, 605 876 755, sociální pracovníci Nízkoprahového denního centra Adam na telefonu 573 340 630, 605 423 934 či sociální pracovníky Charity Otrokovice, telefon 605 867 180, kteří v Kroměříži vykonávají terénní práci.

Start programu: 2. ledna 2025.